ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Víkend ozdobený medailou (03.11.2019)

Slovenský automobilový reprezentant Maťo Homola štartoval počas prvého novembrového víkendu na FIA Motorsport Games 2019 Rome; túto akciu môžeme nazvať majstrovstvami sveta, či olympijskými hrami v motoristickom športe. Bratislavčan reprezentoval Slovensko vynikajúcim spôsobom. Presvedčivé výsledky dosiahol vo voľných tréningoch, v kvalifikácií a napokon vybojoval 2. miesto v prvých pretekoch víkendu. A úspešne zabojoval aj v nedeľu, takže po náročných pretekoch napokon prináša domov na Slovensko bronzovú medailu!
Tak, ako sa veľkých športových podujatiach, akými sú majstrovstvá sveta, či olympijské hry, ani tu nechýbal otvárací ceremoniál, ktorý sa začal najprv výnimočnou prehliadkou pretekárskych áut v uliciach Ríma a vyvrcholil na starobylom štadióne Circus Maximus, kde sa kedysi konali preteky konských záprahov. Dovedna 48 krajín sa prezentovalo divákom v atraktívnom programe, ktorý, žiaľ, poznamenalo nepriaznivé počasie.
Maťo Homola sa predstavil v tom najlepšom možnom svetle, keď v prvom tréningu zajazdil tretí najrýchlejší čas a v druhom sa nenašiel nikto, kto by okruh vo Vallelunge dokázal prejsť rýchlejšie. Prvá kvalifikácia bola poznamenaná celonočným dažďom a voľba nastavenia auta a voľba pneumatík bola kľúčová. Hoci Maťo dokázal byť na trati veľmi rýchly, na prvú priečku to nestačilo. Tento rok jazdil v podstate po prvýkrát na skutočne mokrej trati, navyše auto tímu BRC Racing Team v rukách až tak nemá, a hoci je to rovnaký model, na ktorom jazdil počas sezóny TCR Europe, oproti verzii Hyundai i30 N TCR je tam niekoľko rozdielov, ako sú napríklad brzdy, či pruženie.
V druhej kvalifikácii obsadil Maťo konečné štvrté miesto, z ktorého potom štartoval do druhých pretekov.
Prvé preteky víkendu v sobotu odštartoval mladý slovenský pretekár z prvého radu a druhej pozície, keďže Nemec Engstler, víťaz kvalifikácie, musel odstúpiť pre poruchu motora a jeho následnú výmenu. Pred Maťom bol len Rus Gavrilov, jazdiaci s Audi, ktoré má veľmi výhodne nastavenie, je o 70 kg ľahšie ako Maťove auto, dokonca má nižšiu svetlú výšku.
„Išiel som naozaj „na krv“ a tlačil som plynový pedál čo to dalo. Keďže však mám v aute akoby ďalšieho spolujazdca v podobe 70 kg železnej príťaže, jednoducho som na tempo Gavrilova nestačil. Ešte popracujeme na nastaveniach, veď zajtrajšie preteky sa pôjdu na 95 % na mokrej trati, čo by mohlo výrazne zamiešať karty. Idem zo štvrtého miesta a mám o čo bojovať!“ – povedal po vydarených prvých pretekoch Maťo, pilot najrýchlejšieho Hyundai i30 N TCR.
Po sobotňajších pretekoch teda bol slovenský pretekár na 2. mieste so ziskom 18 bodov. V nedeľu však pred ním na štarte stáli dve silné audiny, ktorým evidentne trať a nastavenie vyhovovali, keďže boli o 70 kg ľahšie, ako Maťov Hyundai i30 N TCR. Ak by chcel Maťo uvažovať o druhej, či prvej priečke v celkovom hodnotení, musel by dnešné preteky vyhrať, alebo jeden z jazdcov pred ním by preteky nesmel dokončiť.
Maťo vedel že hlavne potrebuje auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do 5. miesta, aby bezpečne obsadil 3. miesto v konečnom súčte bodov a tejto taktiky sa aj držal. Nemalo žiadny zmysel bojovať s Coronellom, jazdiacim pred ním, nakoľko by len zbytočne šiel do rizika. Svoju úlohu splnil na 100 % a cieľovú pásku preťal na 5. pozícii.
Celkového víťaza Touring Car Cup na FIA Motorsport Games 2019 Rome vyhlásili až po druhých pretekoch, keď sčítali body.  Diváci na historicky prvom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára.
„Je to výborný výsledok. Audiny tu doslova lietali, preto som rád, že som skončil ako najlepšie umiestnený nielen Hyundai, ale auto akejkoľvek inej značky. Boli to ťažké preteky, s trochou dažďa a vlhkou traťou,“ povedal po pretekoch Maťo a dodal: „Veľmi ďakujem tímu za výbornú prípravu a maximálnu profesionalitu počas celého podujatia a mojim partnerom i rodine za to, že som tu mohol byť a som šťastný, že som na podujatí v Ríme mohol hájiť slovenské farby.“