Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Unikát so svietiacimi pneumatikami (12.03.2019)

Svetová premiéra zreštaurovanej štúdie autonómneho vozidla z 50. rokov Golden Sahara II ozdobuje autosalón Motor Show 2019 v Ženeve. Nevšedné vozidlo je vybavené unikátnymi priehľadnými pneumatikami Goodyear. Uznávaný výrobca pneumatík Goodyear ho vystavuje v spolupráci s múzeom Klairmont Kollections. Toto súkromné múzeum v Chicagu nedávno otvorili pre verejnosť a v expozíciách s rozlohou 100-tisíc štvorcových metrov predstavuje 300 najrozmanitejších vozidiel z prelomu storočia až po jedinečné historické vozidlá, akým je Golden Sahara II.
Unikátny zreštaurovaný model je upravené vozidlo päťdesiatych a šesťdesiatych rokov Golden Sahara II a predstavuje jeden z prvých konceptov autonómnych vozidiel. Bolo vybavené žiariacimi priehľadnými pneumatikami, ktoré preň na objednávku vyrobila spoločnosť Goodyear.
"Päťdesiate a šesťdesiate roky boli pre spoločnosť Goodyear obdobím intenzívnej inovácie. Spolupracovali sme s priekopníkmi mobility vo všetkých oblastiach, od prieskumu Mesiaca až po pozemné rýchlostné rekordy," hovorí Henry Dumortier, viceprezident spoločnosti Goodyear Europe pre osobné pneumatiky. "Spolupráca spoločnosti Goodyear na projekte Golden Sahara II bola tiež prvým krokom pri formovaní budúcnosti autonómnej mobility."
Golden Sahara, ktorú vyvinul Jim Street a legendárny dizajnér vozidiel na objednávku George Barris, slúžila aj na testovanie nových elektronických systémov. Zrýchľovanie, aktivácia bŕzd a riadenie sa v nej ovládalo riadiacim systémom s ovládacou pákou, inšpirovanou joystickom lietadla. Bola tiež vybavená automatickým brzdovým systémom, ktorý na detekciu potenciálnych prekážok v dráhe vozidla využíval snímače.
Pneumatiky na vozidlo vyvinula spoločnosť Goodyear a na ich výrobu využila priesvitný druh syntetického kaučuku s označením Neothane. Vďaka vnútornému osvetleniu sa mohli pneumatiky aj rozsvecovať. To všetko bolo súčasťou širšieho výskumu spoločnosti Goodyear zameraného na možnosti výroby pneumatík, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu viditeľnosti za zhoršených poveternostných podmienok a prípadne fungovať pri každom zošliapnutí brzdy tiež ako brzdové svetlá.
"Golden Sahara II je jedinečný automobil a dôležitá súčasť americkej motoristickej histórie," povedal Larry Klairmont, zakladateľ a vlastník múzea 300 klasických a špeciálnych vozidiel Klairmont Kollections v Chicagu (Illinois). "Ja a môj tím sme hrdí na to, že sme sa spojili so spoločnosťou Goodyear a vrátili toto kultové vozidlo na medzinárodnom autosalóne v Ženeve späť do života."
V čase svojej najväčšej slávy precestovala Golden Sahara II celé Spojené štáty, objavovala sa v televízii i vo filme. Ďalších päťdesiat rokov potom stála v garáži, než ju múzeum Klairmont Kollections v máji roku 2018 odkúpilo od spoločnosti Mecum Austions. V spolupráci s ďalšou chicagskou spoločnosťou Speakeasy Customs a Classics ju potom zrenovovali a teraz ju predstavuje v Ženeve na štyroch novo vyrobených priehľadných pneumatikách Goodyear.
"Je to pre nás naozaj česť, že sme sa mohli zase stať partnerom projektu Golden Sahara II," dodal Dumortier. "Objavy a inovácie tvorili v Goodyear vždy podstatu našej práce. Práca na projektoch, ako je Golden Sahara II alebo štúdia pneumatík, ktoré predvádzame v Ženeve, nám dáva príležitosť ďalej rozvíjať našu predstavivosť a nachádzať možné výrobky a služby pre budúcnosť."späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.