Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Nemyslite len na seba (07.02.2010)

Jazdíte často vo veľkom meste? Chcete sa domov vrátiť zdravý a s celým autom? Nerobíte druhým to, čo nechcete, aby iní robili vám? Dbáte na plynulosť a ohľaduplnosť v premávke? Neblokujete zbytočne v ľavom jazdnom pruhu iných, ktorí potrebujú ísť rýchlejšie? Otázok podobných týmto je ešte oveľa viac – dnes vám chceme pripomenúť niektoré zásady správnej a bezpečnej jazdy. A poteší nás, ak nám napíšete svoje postrehy, či odporúčania.
 Premávku v Bratislave často prirovnávajú k džungli. Nejeden vodič dvíha prst, čí zatína päsť na znak hrozby – neraz s nelichotivým slovným komentárom na adresu Bratislavčanov. Pritom im akosi uniká, že pod bratislavskými evidenčnými číslami jazdia prevažne šoféri z blízkeho i ďalekého vidieka. Ak teda nechceme mať z premávky prostredie džungle, mal by každý z nás začať od seba – a to hneď. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.
Tým prvým je – používanie smeroviek. Aj vám sa už stalo, že pred vaše auto sa silou mocou prederie „kolega“ (nejeden bez smerovky), aby sa tesne pred vami zaradil do pruhu na odbočenie vpravo, namiesto toho, aby sa presunul vpravo poza vaše vozidlo? V Bratislave je to bežná prax a tento štýl jazdy vyznávajú aj tí, ktorí vedia, že potrebujú ísť doprava.
V jazde bez smeroviek vynikajú (na základe štatistiky) najmä niektorí šoféri Škody Octavia a VW (Passat, Golf), ktorí vôbec nepochopili, načo majú pod volantom ľavú páčku. Pritom použitie smeroviek uľahčuje ostatným účastníkom premávky lepšie pochopiť náš úmysel.
Každý z nás má nejaké povinnosti, časový harmonogram, a preto sa potrebuje čo najrýchlejšie dostať z bodu A do bodu B. Vzájomné pochopenie a tolerancia by mali byť vždy na prvom mieste. Lenže – nie sú. Nejeden horkokrvný šofér si myslí, že je jediný, ktorý sa musí prebojovať na prvé miesto v kolóne, aby potom rovnako ako ostatní čakal pred križovatkou na červenú. Špeciálna situácia nastane tam, kde sa dva pruhy zužujú do jedného. V zahraničí (Viedeň, Mníchov, Frankfurt) už dávno pochopili, že plynulé zipsovanie je v konečnom efekte rýchlejšie, ako núdzové brzdenie, jazda na tesno (auto na aute) a potom prudké zrýchlenie. Samozrejme, to všetko s úmyslom nikoho pred seba nepustiť.
Ak sa predsa len niekto nájde, kto nás pustí z vedľajšej, je vhodné rýchlo zareagovať a plynulo sa zaradiť do kolóny. Teda dôležité je vizuálne sledovať iných vodičov a netreba zabúdať ani na poďakovanie. Najlepšie rozsvietením všetkých smeroviek. Gesto kamionistov, keď na znak vďaky blikajú na jednu a druhú stranu, pôsobí v premávke na ostatných mätúco, takže ho radšej nenapodobujte.
Menej skúsení šoféri by si mali osvojiť osvedčený trik profesionálov a sledovať nielen brzdové svetlá auta bezprostredne pred vami, ale aj svetlá vozidla pred ním. Umožní to včaššie brzdenie v prípade hroziacej kolízie. Pri vašom náhlom brzdení nemusia totiž všetci na to zareagovať včas. V princípe stačí predvídať a včas reagovať na situáciu i sto – dvesto metrov pred vami. Zvlášť opatrne treba jazdiť v spleti úzkych uličiek, kde sa strieda hlavná a vedľajšia, prípadne, kde platí prednosť v jazde sprava. Opatrnosť pri jazde sa vypláca aj keď sme na hlavnej a určite pomôže, ak máme v duchu pripravenú nohu na brzdovom pedáli. Ak sa pred vaším autom objaví prekážka (auto z vedľajšej, chodec), určite dokážete skôr zastaviť, ako keď ponecháte nohu na plynovom pedáli.
Nezabúdajte na zrkadlá, ktoré výrobcovia nemontujú na autá len z roztopaše. Niekoľkokrát za minútu sa oplatí sledovať, čo sa deje za vozidlom a vedľa neho. Takto včas zbadáte aj agresívneho šoféra, ktorý sa myšičkami derie na čelo kolóny.
Teraz ruku na srdce – patríte k agresívnym alebo nerozhodným šoférom? Obe skupiny sú pre bezpečnosť premávky rizikové. Tí bezohľadní raz-dva spôsobia kolíznu situáciu a nerozhodní zasa podporujú jej vznik bezdôvodne pomalou jazdou. Príliš pomalá, opatrná jazda totiž môže byť rovnako nebezpečná. Nadmieru opatrní motoristi to síce nechápu, ale ak idete za šoférom v klobúku tridsiatkou po ceste s plnou stredovou čiarou, kde je rýchlosť obmedzená na 50 km/h, v určitom momente i toho najpokojnejšieho vodiča prejde trpezlivosť. A zvyčajne sa napokon uchýli k riskantnému predbiehaniu, pričom zákon schválnosti hovorí, že práve vtedy sa zo zákruty v protismere vyrúti agresívny vodič stovkou.
Určitou „úchylkou“ je tzv. chytanie zelenej na semafore. Tu by mali dopravní inžinieri byť agresívnejší a čo najskôr pracovať na zavedení blikajúcej zelenej – ako to poznáme z Rakúska. Tam sa šoféri v kolóne dokážu včas pripraviť na prepnutie na oranžovú. Dovtedy odporúčame malú pomôcku. Všímajte si panáčika na semafore pre chodcov. Ten sa zvyčajne prefarbí na červeno skôr, ako zabliká oranžová.
Ak hľadáte miesto na zaparkovanie a  ulicou sa pohybujete pomaly, signalizujte to ostatným smerovkou, prípadne na chvíľku zastavte a nechajte sa predbehnúť ďalšími. Pravda, tu je riziko, že medzi nimi bude aj taký, ktorý sa potom skôr dostane k voľnému miestu a zaparkuje vám pred nosom.
Ešte jednu špecifickú situáciu odporúčame riešiť tak, že trošku zrýchlite alebo spomalíte. Ide o súbežnú jazdu s kamiónom alebo autobusom. Ich vodič vás nemusí zbadať, lebo sedí vysoko a práve vás má v tzv. mŕtvom uhle. Naozaj je lepšie mierne pridať alebo ubrať plyn a na diaľnici je najlepšie čo najskôr obludu predbehnúť. Vystríhajte sa aj situácie, keď sa dostanete medzi dva kamióny. Pred časom sa tragicky skončila jazda posádky v osobnom aute, ktoré zastavilo za kamiónom. Za nimi potom zastavil druhý kamión a tretí nestihol včas zabrzdiť, takže osobné auto napokon skončilo v hroznom preši.
Ivan Václavík


späť30.03.2010 00:05:22
Autor mal na mysli zablikanie smerovkami - teda ľudovo povedané na krátky čas rozsvietiť všetky štyri smerovky. To je jasný prejav vďaky. Kamionisti to robia na diaľnici tak, že zablikajú raz na ľavú stranu a potom na pravú a ešte raz na ľavú a na pravú. Ale toto môže pomýliť šoféra pri predbiehaní, lebo si to môže vysvetliť aj tak, že kamión predbieha.
25.03.2010 12:10:45
len jednu drobnost: podakovanie je sice super, ale nie v meste v plnej premavke. skratka tam treba zbytocne blikat co najmenej, to uz radsej dvihnem ruku (ten co je za mnou si pozdrav urcite vsimne)
10.03.2010 23:07:13
Som len "slabá žena", ale dokáže ma poriadne nazlostiť, keď na zelenú prejde namiesto ôsmich áut len päť. To je pre niektorých naozaj taký problém, aby sledovali semafor a zaradili jednotku na zelenú už v prvej sekunde? Keby sa kolóna pohla naraz, určite by neboli také kolóny pred semaformi. Veď stačí ísť po skúsenosti do Rakúska. Žiaľ, na Slovensku stále platí ono české: "milostivá si přeje jinou barvu?" No platí to aj na mnohých pánov, ktorým zrejme robí dobre, keď môžu postáť aj na tri červené. Podobné témy sú dobrou osvetou, len tak ďalej...
10.03.2010 20:01:48
Chalani perfektný článok. Takéto veci by sa mali opakovane uverejňovať vo všetkých médiách. P.S. Berte to len ako doplnok k budúcim článkom. Vodiči čakajúci na semafóre na zelený signál nech sledujú semafór a nie vozidlo pred sebou. Na zelenú sa potom pohne naraz celá kolóna a nie iba pár vozidiel. O.i. to funguje aj vo Viedni.Držím vám palce.

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.