Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
SEAT Ibiza CNG pokračuje v štafete (09.02.2018)

Automobilka SEAT verí potenciálu alternatívneho pohonu na stlačený zemný plyn CNG. Po úspešnom zavedení verzií s pohonom na stlačený zemný plyn CNG v modeli Leon, teraz nadišiel čas pre novy SEAT Ibiza. Verziu Ibiza TGI už predstavili na ostatnom autosalóne vo Frankfurte, ako pokračovanie trendu CNG ako čistého a efektívneho paliva vo vozidlách španielskej značky.
Plyn predstavuje ekologickú alternatívu na preklenutie medzery medzi tradičnými spaľovacími motormi a elektrickým pohonom. Okrem toho CNG kombinuje to najlepšie z dvoch svetov, nafty a benzínu, pretože pri jeho spaľovaní vzniká o 99 % menej oxidov síry, o 85 % menej oxidov dusíka NOx oproti naftovým motorom a emisie CO2 sú nižšie o 25 % oproti benzínovým motorom, pričom pri spaľovaní prakticky nevznikajú nijaké tuhé čiastočky. Zároveň je palivo šetrnejšie k motoru.
Agregát TGI vznikol adaptáciou osvedčeného turbokompresorom prepĺňaného benzínového motora TSI s priamym vstrekovaním paliva. Spotreba paliva sa pohybuje na úrovni 3,3 - 3,6 kg CNG/100 km čo pri dnešnej cene CNG predstavuje neprekonateľne najnižšie náklady na 1 kilometer jazdy oproti benzínovým, ale aj dieselovým motorom. Modely CNG ponúkajú rovnakú kvalitu a spoľahlivosť ako ostatné modely SEAT vrátane na Slovensku ponúkanej predĺženej garancie na 6 rokov.
SEAT Leon aj Ibiza TGI majú tri palivové nádrže; jednu na benzín a dve na CNG pretože motor môže využívať obidva druhy paliva. Vďaka tomu je dojazd s plnými nádržami obidvoch druhov paliva takmer 1 350 kilometrov (z toho 400 km s CNG). Žiadna iná technológia neumožňuje taký dlhý dojazd.
Na jeseň 2018 pribudne do ponuky značky SEAT aj model Arona TGI so spaľovaním CNG. Načim dodať, že vozidlá s technológiu CNG  majú – na rozdiel od iných pohonov na plyn – voľný prístup do podzemných garáží, pretože fyzikálne vlastnosti CNG (je ľahší ako vzduch) zabezpečujú jeho bezproblémové odvetranie.
Tlakové nádrže CNG spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné predpisy a vydržia tlakovanie až do 600 barov. Patria tak medzi najbezpečnejšie a najstabilnejšie komponenty vozidla. V prípade havárie sú odtlakované cez bezpečnostný ventil a nemôže dôjsť z roztrhnutiu nádrže ani v prípade požiaru. Napríklad bod horenia CNG je až 650 stupňov Celzia – na rozdiel od 250 – 340° u benzínu alebo nafty. Túto výhodu využívajú napríklad v krajinách západnej Európy aj zásahové vozidlá hasičskej služby, ktoré využívajú práve pohon CNG.späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.