Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Jesenné nástrahy očami polície (21.09.2015)

Jeseň sa prihlásila o slovo v kalendári, ale už aj podľa počasia. V letnom, prázdninovom období si vodiči v mestách spravidla užívali rannú jazdu do práce bez kolón. Teraz sú kolóny opäť na programe dňa. Okrem zhustenej premávky však na šoférov číhajú aj ďalšie nástrahy. Ráno je dlhšie tma, či šero a častejšie sú aj hmly. Podvečer sa skôr stmieva. Cesty sú mokré, šmykľavé a niekde sa na nich začína objavovať popadané lístie. Opatrnejší by mali byť i chodci. Tmavé oblečenie je možno štýlové, no istotne nie je bezpečné.
Na dodržiavanie pravidiel a na bezpečnosť jazdy by sme mali myslieť po celý rok. Zmena počasia však výrazne ovplyvňuje podmienky na cestných komunikáciách. Častý dážď, hmly, neskoršie svitanie a skorší západ slnka sú pre vodičov hrozbou. K týmto faktorom sa pridáva zhustenie premávky. Je preto dôležité zvýšiť po letnej pohode opatrnosť a prispôsobiť sa sťaženým podmienkam. Pre motoristov by malo byť prirodzené uvoľniť nohu z plynu a najmä na mokrej vozovke dodržiavať väčšie odstupy medzi vozidlami. Brzdná dráha sa totiž predlžuje.
Pravidlo vidieť a byť videný platí pri zhoršených podmienkach dvojnásobne. Určite si preto skontrolujte osvetlenie vozidla a nechajte si odstrániť prípadné nedostatky. Oplatí sa tiež používať zadné svetla do hmly, čím zvýšite svoju bezpečnosť. Avšak pozor: ak nie je dôvod na ich použitie, vypnite ich. Inak zbytočne oslníte vodičov za vami.
V tomto období je pre vodičov rizikom zvýšený pohyb osôb pri cestách. Stromy popri ceste často lákajú zberačov. Najmä na komunikáciách medzi obcami vídať pobehujúce deti, pohodené bicykle a rôzne káričky. Ale aj ľudí v tmavom oblečení. Vodiči by mali na takýchto úsekoch zvýšiť opatrnosť. Zberači zasa použiť oblečenie s reflexnými prvkami a myslieť na to, že pri kolízii s vozidlom sú práve oni tí zraniteľnejší a následky môžu byť fatálne.
Na cestách je tiež zvýšený pohyb poľnohospodárskych strojov, tak buďte opatrní najmä pri ich predbiehaní. Myslite na to, že je lepšie prísť o pár minút neskôr, ako nikdy. Pri poľnohospodárskych prácach často dochádza aj k znečisteniu komunikácie od blata, rovnako tak aj popadané lístie zvyšuje nebezpečenstvo šmyku. Aj na toto treba brať zreteľ.
Posledné pekné dni využívajú motocyklisti na takzvanú poslednú jazdu krajinou. Ich bezstarostnú jazdu však môže navždy ukončiť popadané lístie a mokrá vozovka. Skúsení jazdci to vedia a prispôsobujú štýl jazdy zhoršeným podmienkam na jesenných cestách. Mednej skúsení by mali jazdiť maximálne opatrne a zbytočne neriskovať.
K najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky patria cyklisti. Často si to však neuvedomujú. Aj keď podľa zákona majú povinnosť byť osvetlení a mať na sebe reflexné prvky, len málo z nich to skutočne dodržiava. Nie je výnimočné, že jazdia na nesprávnej strane vozovky, vedľa seba a časté je aj požitie alkoholu. Žiaľ, okrem pokuty nezmyselne riskujú aj to najcennejšie, čo majú.
Potešiteľné je, že s používaním reflexných prvkov je to na Slovensku už lepšie ako v minulosti. Prispela k tomu aj novela zákona, ktorá určila chodcom povinnosť mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev. A to nielen mimo obce, ale aj v obci. Dnes už nie je nič nezvyčajné mať na taške reflexný prúžok. Napriek tomu sa ešte stále nájdu chodci, ktorí nemyslia na svoju bezpečnosť a riskujú životy. Zrážka s vozidlom sa potom často končí ich vážnymi zraneniami, ba až smrťou. Najmä starší občania obľubujú oblečenie tmavších farieb. No neuvedomujú si, že vodič ich často uvidí, až keď je neskoro.  Netreba pritom chodiť po uliciach oblečený ako kanárik. Aj reflexný prúžok za pár desiatok centov môže zachrániť život človeka. Hoci práve v tej chvíli nemusí ladiť s kabelkou, či topánkami. Okrem toho je dôležité predvídať: prechádzať cez cestu na miestach na to určených a vyhýbať sa rizikovým úsekom.
Pri kúpe oblečenia, školskej tašky, či vaku, by mali rodičia myslieť na bezpečnosť svojich detí. Ak máte pocit, že taška nie je dostatočne viditeľná, nie je problémom pridať na ňu reflexné nálepky alebo rôzne prívesky. Často sú to rôzne rozprávkové postavičky. Poučte svoje ratolesti o pravidlách bezpečného pohybu v cestnej premávke a najdôležitejšie zásady im radšej viackrát zopakujte.
Mementom nech zostáva smutná realita: Od začiatku roka do nedele 20. 09. 2015 polícia evidovala 9 434 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 173 osôb, z nich 97 vodičov a spolujazdcov, 23 motocyklistov, 41 chodcov a 12 cyklistov.
mjr. Ing. Denisa Baloghová
hovorkyňa Prezídia PZ     späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.