Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Chorvátsko z druhej stránky (24.06.2015)

Prostredníctvom hovorkyne  Prezídia PZ  Denise  Baloghovej prinášame ďalšie rady a odporúčania motoristom, ktorí sa chystajú stráviť letnú dovolenku v Chorvátsku. Našim občanom tam pomáhajú vyslaní slovenskí policajti, no napriek tomu naša polícia vrelo odporúča dodržiavať tamojšie predpisy.
Povinnosťou vodiča je jazdiť s rozsvietenými svetlami aj počas dňa. Toto sa striktne týka len zimných mesiacov, no nie je na škodu ani v lete upozorniť ostatných účastníkov premávky na našu prítomnosť.  Kvôli vlastnej bezpečnosti teda slovenská polícia odporúča mať svetlá rozsvietené aj v lete. V Chorvátsku je všaobecne zakázané používať mobilný telefón počas jazdy motorovým vozidlom (môže sa používať iba súprava hands-free).
Vyberáme niekoľko dôležitých ustanovení zo zákona o bezpečnosti cestnej premávky, ktoré sa týkajú povinností mladých vodičov pri jazde:
Vari najdôležitejšie – na rozdiel od pravidiel na Slovensku – je zákaz šoférovať vozidlo na ceste rýchlosťou nad 80 km/h; na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá je pre túto vekovú kategóriu limit 100 km/h, na diaľnici 120 km/h. Na mopede môže mládež jazdiť rýchlosťou do 40 km/h. V zmysle chorvátskeho zákona sa za mladého vodiča považuje občan vo veku do 24 rokov. Takže pozor na to!
Pochopiteľne, dovolenku chce každý z nás stráviť v pohode, ale predsa len do toho niekedy vstúpi dopravná nehoda. Čo vtedy robiť? Predovšetkým a čo najskôr je nevyhnutné upovedomiť políciu (tel. 192). Nie je to potrebné iba v prípade dopravnej nehody s malou materiálnou škodou.
Ďalej musí vodič urobiť všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky (oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník), čím sa predíde vzniku prípadnej ďalšej kolízie. Počkajte na príchod polície.
V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, ale za správny poplatok 20 kun (HRK) vám ho vydajú na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo (asi za 2 - 3 dni).
Vodiči, účastníci dopravnej nehody, pri ktorej bola spôsobená iba materiálna škoda na vozidlách, sú povinní (ak je to možné) ihneď odstrániť vozidlo z cesty, aby umožnili plynulú premávku, potom vyplniť a podpísať Európsku správu o nehode alebo iným spôsobom si vymeniť osobné údaje a údaje o vozidle.
Peňažný trest vo výške 500 HRK (asi 66 €) hrozí vodičom, ak ihneď neodstránia z cesty vozidlo – ak je to možné – aby umožnili plynulú premávku. Pokuta vo výške od 2 000 do 5 000 HRK (asi 263 – 658 €) hrozí vodičovi, ak vlastníkovi poškodeného vozidla (alebo jeho inej poškodenej veci) nenechá svoje osobné údaje a údaje o vozidle, ktoré spôsobilo nehodu alebo nevyplní a nepodpíše Európsku správu o nehode.
V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku (napr. neprimeraná rýchlosť), kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchanie priestupku bol vodičom vozidla, polícia požiada vlastníka vozidla o poskytnutie "hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník".
Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje finančné sankcie za priestupky, pričom ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (asi 40 €), 500 HRK (asi 67 €), 700 HRK (asi 93 €), 1 000 HRK (asi 133 €), ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 HRK (približne 2 000 €).
Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve možnosti riešenia: Po prvé vodič - cudzinec je ochotný zaplatiť pokutu na mieste a tým sa prípad končí. Alebo v druhom prípade vodič - cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok, respektíve ak spôsobil dopravnú nehodu, a vtedy má polícia oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad (o čom polícia spíše záznam) a telefonicky informuje územne príslušný Priestupkový súd o prípade. Zároveň vodič dostane priamo na mieste od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na Priestupkovom súde (obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku). Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, resp. zaplatení sankcie (ak tak rozhodne Priestupkový sudca).
Ak vinník, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, nezaplatí peňažný trest v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, peňažný trest sa okamžite zamieňa trestom odňatia slobody. Ak zaplatí v určenej lehote dve tretiny peňažného trestu, hľadí sa na neho ako keby zaplatil celý peňažný trest.
Okamžite na mieste priestupku (iba dopravné priestupky) sa dá zaplatiť peňažný trest len vo výške polovice z uloženej pokuty. Po novom platí, že ak akúkoľvek pokutu uhradí motorista do troch dní, stačí uhradiť iba polovicu z uloženej pokuty a hľadí sa na neho, ako keby zaplatil celý peňažný trest.
Pri porušení niektorých ustanovení Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke sa vodič môže dopustiť aj trestného činu. Preto slovenská polícia upozorňuje našich vodičov na konkrétne znenie ustanovenia z Trestného zákona Chorvátskej republiky:
„Účastník cestnej premávky, ktorý arogantne porušuje predpisy o cestnej premávke tým, že jazdí pod vplyvom alkoholu (viac ako 1,50 g/kg v krvi), alebo omamných a psychotropných látok alebo liekov, alebo jazdí v zakázanom smere, alebo predbieha na neprehľadnom mieste kolónu vozidiel, alebo jazdí rýchlosťou vyššou ako 50 km/h nad povolenú rýchlosť v obývanej oblasti alebo v úseku s označením najvyššej rýchlosti, a tým ohrozuje život alebo zdravie osôb, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky“.
Jazda pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo liekov sa prísne trestá:  Pri zistení množstva alkoholu nad 0,5 g/kg u cyklistu je možné uložiť sankciu 500 HRK (asi 67 €), u vodiča od 0,5 do 1,0 g/kg  sankciu od 1 000 do 3 000 HRK (asi 133 až 400 €), od 1,0 do 1,5 g/kg alkoholu sankciu od 3 000 do 5 000 HRK (asi 400 až 667 €). Pri viac ako 1,5 g/kg je možné uložiť  sankciu od 5 000 do 15 000 HRK (približne 667 až 2 000 €), alebo aj väzenie až na 60 dní. V prípade jazdy pod vplyvom omamných a psychotropných látok alebo liekov hrozí sankcia od 5 000 do 15 000 HRK (cca 667 až 2000 EUR), alebo väzenie až na 60 dní.
Prekročenie povolenej rýchlosti v obci pokutuje chorvátska polícia nasledovne: do 10 km/h 300 HRK (asi 40 €), od 10 do 20 km/h 500 HRK (asi 67 €), od 20 do 30 km/h 1 000 HRK (asi 133 €), od 30 do 50 km/h 2.000 HRK (asi 267 €), nad 50 km/h od 5 000 do 15 000 HRK (asi 667 až 2.000 €), alebo väzenie až na 60 dní alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.
Prekročenie povolenej rýchlosti mimo obce: od 10 do 30 km/h 500 HRK (asi 67 €),
od 30 do 50 km/h 1 000 HRK (asi 133 €), nad 50 km/h od 3 000 do 7 000 HRK (asi 400 až 933 €), alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 6 až 12 mesiacov.
Používanie mobilného telefónu počas jazdy 500 HRK (asi 67 €). Nedanie prednosti v jazde 2 000 HRK (asi 267 €), prípadne zákaz vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 6 mesiacov.
Dopravná nehoda – v prípade zanedbania povinnosti pri dopravnej nehode: od 300 do 7 000 HRK (asi 40 až 933 €), prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 12 mesiacov. Jazda bez prilby na motocykli, mopede alebo štvorkolke, 1 000 HRK (asi 133 €). Jazda bez prilby na bicykli v prípade jazdy osoby mladšej ako 16 rokov 300 HRK (asi 40 €). Jazda bez vodičského oprávnenia 300 HRK (asi 40 €). Jazda po predchádzajúcom odobratí vodičského oprávnenia od 5 000 do 15 000 HRK (asi 667 až 2 000 €), alebo väzenie na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 12 mesiacov.
Na záver dôležité upozornenie: v Chorvátsku je podľa Priestupkového zákona v platnosti „Register nezaplatených pokút“, kde sú evidované osoby, ktoré v stanovenej lehote neuhradili uloženú pokutu. Z uvedeného dôvodu uvádzame možnosti postupu a riešenia pri nezaplatených pokutách:
- Ak ten, kto má na svedomí priestupok, nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, môže zaplatiť peňažný trest na základe poštovej poukážky, ktorú dostal, vo svojej krajine prostredníctvom bankového prevodu.
- Ak nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku a cestuje do Chorvátska nebude mu umožnený vstup.
- Ak v prípade hraničnej kontroly polícia zistí, že osoba nemá zaplatený peňažný trest, ponúknu jej možnosť zaplatiť peňažný trest na hraničnom priechode.
- Ak osoba stratila alebo nemá poštovú poukážku na zaplatenie peňažného trestu môže ju dostať iba na policajnej stanici, ktorá priestupok riešila alebo priamo tam peňažný trest uhradiť.
V prípadoch, ak sa preukáže, že „priestupca“ nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest v stanovenej lehote na základe právoplatného rozhodnutia súdu o priestupku, peňažný trest mu môže byť zamenený za trest odňatia slobody. Podľa Priestupkového zákona je predpísaná zámena peňažného trestu za trest odňatia slobody – za každých 300 HRK jeden deň trestu odňatia slobody, minimálne však 3 dni a maximálne 60 dní.

späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.