Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Celoslovenské meranie dezénu pneumatík (14.11.2014)

Prieskum zodpovednosti majiteľov osobných áut počas zimného obdobia realizuje spoločnosť Goodyear Dunlop Tires Slovakia na náhodne vybraných autách v troch najväčších slovenských mestách. Ide o meranie hĺbky dezénu pneumatík osobných
automobilov. Hlavným cieľom je zistiť, ako sú slovenskí vodiči pripravení na zimné
obdobie, aký dôraz kladú na dobrý stav pneumatík, a tým aj na bezpečnosť jazdy. Prieskumná vzorka bude zložená z merania na vyše 2 800 pneumatikách. Údaje prieskumu sa zamerajú na hĺbku dezénu a typ použitých pneumatík – letné, zimné, celoročné. Výsledky budú k dispozícií koncom novembra, pričom merania sa začnú 15. novembra, keď sa začína na Slovensku zákonná povinnosť nasadenia zimných pneumatík v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu, alebo námrazy. Prieskum je anonymný a mnohí vodiči ani nebudú vedieť, že im boli zmerané pneumatiky. Ak však bude nameraný nízky dezén ich pneumatík, budú upozornení letákom za stieračom.
Podľa predpovedí meteorológov zatiaľ nehrozí nepriaznivé počasie, ale z pohľadu bezpečnosti je už vhodné mať namontované zimné pneumatiky na každej náprave.
Na Slovensku je zákonná povinnosť používania zimných pneumatík od 15. novembra do 31. marca (nasledujúceho roku) v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Najnižšia zákonom povolená hĺbka dezénu zimnej pneumatiky je 3 milimetre. Z hľadiska bezpečnosti na cestách to však nestačí. Skúsení vodiči a analytici hovoria o minimálnom dezéne 4 mm a o používaní zimných pneumatík, ak denná teplota klesá pod 7° Celzia.
V posledných rokoch je na Slovensku veľmi suchá zima. Niektorí vodiči používajú letné pneumatiky aj počas zimného obdobia, čo je však veľmi nebezpečné. Vlastnosti letnej pneumatiky totiž nie sú prispôsobené na zimné počasie a chlad. Najnižšia zákonom povolená hĺbka dezénu na letnej pneumatike je 1,6 mm, ale odborníci sa zhodujú na minimálnom dezéne počas zimy 3 mm.
Jazdiť s letnými pneumatikami počas zimného obdobia je vylúčené napríklad v susednom Rakúsku. Tam sú od 1. novembra do 15. apríla povinné zimné pneumatiky, a to s minimálnym dezénom 4 mm. V Česku sú od 1. novembra do 31. marca povinné zimné pneumatiky s minimálnym dezénom 4 mm, ak je súvislá vrstva snehu, ľadu, alebo ak idete do oblasti, kde sa môže zhoršený stav vozovky predpokladať. Takže v Čechách a na Morave nepomôže výhovorka, že pri štarte vašej cesty bolo pekné, suché počasie.
V ďalších okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a v Maďarsku, nie sú zákonom predpísané zimné pneumatiky. Ale v Maďarsku, ak nemáte snehové reťaze, vám môžu vstup do krajiny zamietnuť.späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.