Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Žena s defektom by sa načakala... (02.07.2014)

Medzinárodný prieskum, ktorý realizovala spoločnosť Goodyear na Slovensku, v Česku a v Maďarsku odhalil, že ak potrebuje pomôcť s defektom pneumatiky žena, zastaví jej na slovenských cestách každý desiaty vodič. Ak žena nepreukáže svoj záujem o pomoc aktívne, pomocnú ruku jej ponúkne približne jeden vodič zo sedemdesiatich.
Vzájomná solidarita medzi vodičmi patrí v oblasti cestnej premávky medzi dlhodobo diskutovanú tému. Práve preto spoločnosť Goodyear urobila prieskum s cieľom odhaliť (ne)ochotu vodičov pomôcť žene - šoférke, ktorá po defekte pneumatiky potrebuje asistenciu. Skúmali sa dve konkrétne situácie. V prvom prípade figurantka nevyhľadávala pomoc, len sa pohybovala okolo odstaveného automobilu označeného výstražným trojuholníkom a pri otvorenom batožinovom priestore mala opreté náhradné koleso.
V druhej fáze žena aktívne stopovala prechádzajúce vozidlá, aby požiadala ich vodičov o pomoc. Pozorovanie sa uskutočnilo na priemerne frekventovaných uliciach v Bratislave a v Piešťanoch.
Rovnaký prieskum ako na Slovensku sa realizoval aj v Českej republike a v Maďarsku. Slováci sa v porovnaní s vodičmi zo susedných krajín profilujú ako priemerne solidárni, pretože stopujúcej vodičke zastavilo približne každé desiate vozidlo. V Česku sa prieskum uskutočnil v Prahe a v Brne, pričom žene, stopujúcej prechádzajúce vozidlá, zastavil jeden automobil z piatich. V maďarských mestách Budapešť a Debrecín zastavilo len 1,7 % z okolo prechádzajúcich vodičov.
„Defekt pneumatiky môže počas postihnúť kohokoľvek. Napriek tomu, že nácvik postupu pri výmene kolesa by mala byť súčasťou výučby každého budúceho vodiča v autoškole, s danou úlohou je spojená určitá fyzická aktivita, ktorá je mnohokrát náročná i pre mužov. Preto sme sa v našom prieskume zamerali na prístup vodičov k ženám, ktoré sa do týchto ťažkostí dostanú a nevedia si rady,“ uvádza Katarína Ardová zo spoločnosti Goodyear. „Napriek tomu, že vodiči na slovenských cestách prejavili snahu pomôcť druhému v núdzi pomerne často, odporúčame všetkým vodičom a vodičkám, aby si hlavne v období cestovania na letné dovolenky pred každou dlhšou cestou starostlivo skontrolovali vybavenie automobilu. Ak to auto dovoľuje, potom jednoznačne odporúčame používanie pneumatík typu RunOnFlat, ktoré umožňujú dojazd i po defekte,“ dodáva Katarína Ardová.
Prieskum v Slovenskej republike ukázal, že len veľmi malé percento vodičov (1,5 %) zastaví a ponúkne pomoc žene v prípade, ak vodička neprejavovala aktívny záujem o pomoc. V Bratislave takto zastavil prvý ochotný vodič až po 27 minútach, ale v Piešťanoch bola vodičke ponúknutá pomoc už po 17 minútach. V druhej situácii, keď žena aktívne stopovala, jej zastavil každý desiaty slovenský vodič. Bratislavskí vodiči vyšli v porovnaní lepšie, keď v oboch situáciách zastavovali častejšie a prejavili väčšiu solidaritu so ženou v ťažkostiach. V prvom prípade ponúklo vodičke pomoc 1,64 % prechádzajúcich vodičov a pri aktívnom stopovaní ich zastavilo 11 %.späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.