Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Niekoľko odporúčaní slovenskej dopravnej polícii (09.06.2014)

Na Slovensku je to tradične tak: až keď sa stane závažná udalosť, rýchlo sa idú sprísniť opatrenia voči potenciálnym vinníkom. V tomto duchu postupuje aj slovenská dopravná polícia. Bude tam, kde dosiaľ nebývala – zastrája sa prezident PZ. Jeho slová slušní motoristi kvitujú, tým „neslušným“ sú (ľudovo povedané) ukradnuté.
Lenže podstatných porušení pravidiel cestnej premávky je každú hodinu oveľa viac, než iba nezapnuté bezpečnostné pásy, či mobilný telefón pri uchu počas jazdy. Kto si neváži vlastný život a ignoruje bezpečnostné pásy, tomu nepomôže ani svätená voda, ani vyhrážky v podobe zvýšenia policajného dozoru na cestách. Napokon, ignorovanie vlastného zdravia je najmä vecou jednotlivca.
Viac kontroly treba smerovať na oveľa závažnejšie delikty – odpozorované pri každodennom jazdení: zo strany dopravnej polície zostáva permanentne nepovšimnutá bezdôvodná jazda v strednom pruhu medzi Bratislavou a Trnavou. Niektorí exoti takto jazdia na celom 45 km dlhom úseku (!) a ešte som nevidel policajta, ktorý by takéto vozidlo zastavil a vodiča pokutoval.
Rovnako si policajti nevšímajú nepoužívanie smeroviek pri odbočovaní alebo zmenej smeru jazdy. Nielen na diaľnici, ale ani v meste, kde je signalizácia smerovkami mimoriadne dôležitá. V niektorých autách však akoby ani nebola príslušná páčka pri volante – ignorantov je množstvo.
Plynulá jazda v kolóne je pre niektorých šoférov úplne neznámym pojmom. To, že ponechaním zbytočne veľkých medzier medzi vozidlami nútia iných predbiehať – neraz aj za cenu „myšičkovania“ alebo krátkodobého mierneho prekročenia povolenej rýchlosti – policajtov nezaujíma. Teda zaujíma ich iba to mierne prekročenie rýchlostného limitu, za ktoré vlastne pyká nevinný, kým pôvodca celej situácie sa aj naďalej vlečie 40-kou tam, kde platí 50-ka. Hoci ide o úmyselné zdržiavanie premávky bezdôvodne pomalou jazdou, policajti za takéto konanie neuložili ešte ani jednu pokutu. Poznáme aj obhajobu takého „zdržiavača“ plynulosti  premávky. Vraj nie je povinný ísť na hranici maximálne povolenej rýchlosti – on si môže jazdiť ako chce...
To sú len niektoré z veľmi nebezpečných prehreškov motoristov, ktoré policajti ignorujú a nepokutujú. Hoci pravidlá cestnej premávky v tomto smere jasne uvádzajú, čo by mal motorista robiť. Práve pri spomínaných „maličkostiach“ by mala polícia začať, ak chce znížiť dopravnú nehodovosť. Veď od maličkostí sa odvíjajú veľké činy.
Samozrejme, treba sa venovať aj hazardérom v premávke, ktorí preceňujú svoje šoférske schopnosti, ktorí potom vyletia v zákrute do protismeru sa zabíjajú nevinných alebo ktorí úplne bezohľadne ignorujú účastníkov premávky na bicykloch, či chodcov. No určite sa väčší efekt dosiahne prednostným riešením tzv. maličkostí.
Ivan Václavíkspäť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.