Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Slovenskí študenti chcú prejsť 100 km na liter paliva (17.02.2014)

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou, ktorú zaujímajú energetické otázky.
V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku 16 - 25 rokov vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu.
V poradí 30. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 15. - 18. mája 2014 po tretí raz za sebou v holandskom Rotterdame za účasti 200 tímov z rekordného počtu 27 krajín. Dovedna vyše 3 000 účastníkov. Sprievodné aktivity na mieste budú zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme o budúcnosti energie a nových technológií.
Podobný maratón pre americký kontinent (Shell Eco-marathon Americas)
sa uskutoční 25. - 27. apríla v Houstone, kým Shell Eco-marathon Asia bude v dňoch 6. - 9. júla v Manile na Filipínach.
Zásadná otázka znie: Dá sa absolvovať 3 000 kilometrov a pritom minúť len jediný liter paliva? Elita študentov technických vysokých škôl z Európy v súťaži palivovej efektívnosti Shell Eco-marathon dokazuje, že to je možné. Preto aj tento rok sa pokúsi 200 tímov prejsť vo svojich inovatívnych vozidlách na liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu energie čo najdlhšiu vzdialenosť. Aktuálny rekord, úžasných 3 688 kilometrov, by vystačilo na dovolenkovú cestu zo Slovenska na francúzsku Riviéru a späť!
V dňoch 15. až 18. mája 2014 sa vyše 3 000 študentov z 27 krajín Európy zapojí do jubilejného 30. ročníka medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe. Obyvatelia holandského Rotterdamu zažijú na mestskom okruhu opäť po roku nevídanú autoshow, keď desiatky futuristických vozidiel budú v uliciach ich mesta bojovať o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Pretekmi vyvrcholí niekoľkomesačný vývoj a stavba vozidiel navrhnutých samotnými študentmi. Je potešiteľné, že ani slovenskí študenti nechcú zostať bokom a po druhýkrát za sebou sa na tejto súťaži zúčastní tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Po premiére v roku 2013 bude našu krajinu opäť zastupovať tím pod vedením doc. Ľuboša Magdolena z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojníckej fakulty STU. V tíme sú študenti bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Minulý rok sa ich automobil dostal do prvej štyridsiatky, pričom v cieli nechali za sebou vyše 50 vozidiel, ktoré závod nedokončili. Tento rok majú vyššie ambície. „Pripravujeme úplne nové vozidlo, menšie a s lepším aerodynamickým tvarom. Naším cieľom je prekonať minimálne 800 km,“ vysvetľuje Daniela Welnitzová, kapitánka tímu FME Racing Team.  
„Súťaž je pre nás ideálnou príležitosťou, ako so študentmi navrhovať a testovať úsporné riešenia, ktoré potenciálne využijú v budúcnosti v automobilovom priemysle. Minuloročná účasť bola pre nás veľkou školou a sme hrdí, že sme napriek technickým problémom dokázali prísť až do cieľa. Tento rok sa chceme zásadne zlepšiť a dokázať, že aj naši študenti vedia byť kreatívni a efektívni,“ hovorí Ľuboš Magdolen.
Firma Shell bude pri súťaži už tradične spolupracovať s lídrami v oblasti inovácií, výskumu a vývoja – firmami HP, Michelin, The Linde Group a Southwest Research Institute. Ich prínosom je pomoc vo forme skúseností, produktov a možností spolupráce pri vývoji súťažných vozidiel.späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.