Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Poisťovacie podvody ako národný šport (15.02.2014)

Až v deviatich z desiatich prešetrovaných prípadov sa v minulom roku preukázal pokus o podvod – dozvedeli sme sa na tlačovke poisťovne Allianz – SP. V roku 2013 prešetrovali podozrivé okolnosti pri 1 953 škodách, pričom objem potenciálneho plnenia predstavoval vyše 4,7 milióna eur. Napokon bol počet potvrdených podozrení 1 738 škôd, čo je až 89 percent zo všetkých prešetrených škôd. Až v deviatich z desiatich prešetrovaných prípadov sa v minulom roku preukázal pokus o poisťovací podvod.
Tento pomer je podobný ako v roku 2012, v ktorom spoločnosť Allianz – Slovenská poisťovňa preukázala podvodné konanie v 88 percentách prípadov, keď sa podarilo nielen predpokladať, ale aj preukázať vzniknuté podozrenie z nekalého konania. „Tento úspech z roku 2012 sa nám podarilo obhájiť aj v minulom roku, dokonca navýšiť ešte o jedno percento. Náš spôsob prešetrovania, rovnako ako aj náš tím vyšetrovateľov, potvrdil svoju kvalitu a systematickú prácu,“ hovorí Jaroslava Zemanová, vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností.
V roku 2013 dominovalo v počte šetrených škôd privátne poistenie majetku. Na druhom mieste bolo povinné zmluvné poistenie vozidiel, ktoré v minulom roku v rámci neživotného poistenia jednoznačne viedlo počtom 974 šetrených prípadov. Symbolický bronz za počet šetrení, ale zlato za výšku ušetrenej a ochránenej hodnoty si odnáša havarijné poistenie vozidiel. Pri šetrení takýchto škôd najviac rezonovali prípady totálnych škôd na vozidlách s pripoistením finančnej straty s vysokými plneniami za jednotlivé prípady.
Pri porovnaní počtov šetrení v roku 2012 a 2013 je možné identifikovať nečakaný vývoj: výrazný pokles podozrivých prípadov v životnom poistení a na druhej strane rapídny nárast v poistení privátneho majetku – až o 50 percent. Rástol aj počet prípadov v poistení podnikateľov a priemyslu. Pokles šetrení v povinnom zmluvnom poistení približne o tretinu pripisuje poisťovňa najmä poklesu hlásených poškodení čelných skiel.
„Množstvo podvodov tvoria opakujúce sa prípady fingovaných škôd zo strany klientov. Dobrým príkladom sú podvody pri skratoch elektrospotrebičov, doslova za pár eur,“ konštatuje Vojtech Kosík, vedúci skupiny špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne.
Spôsobená škoda v jednotlivých poistných udalostiach z rizika skrat je nízka, ale čo sa týka frekvencie škôd, veľmi vysoká. Klienti si väčšinou neoprávnene uplatňujú nárok na poistné plnenie za opakované poškodenie toho istého zariadenia alebo požadujú plnenie za poškodenie elektromotora z rizika skrat, aj keď bolo zariadenie poškodené inak ako skratom.
Jedným z príkladov je klientka, ktorá nahlásila, že sa jej vplyvom skratu poškodil elektromotor mixéra, kalového čerpadla a práčky. Všetky 3 škodové udalosti hlásila v jeden deň na jednom mieste. Po osobnom prešetrení bolo zistené, že poistenej sa pokazilo iné zariadenie, ktorého oprava nebola jej poistnou zmluvou krytá. Náklady na opravu tohto zariadenia presahovali sumu 150 €, a preto sa s opravárom dohodla, že jej vystaví 3 fiktívne doklady na opravu zariadení poškodených skratom, jednotlivo po 50 €, ktoré si uplatnila v našej poisťovni.
„Druhú skupinu tvoria škody, v ktorých si nárok na plnenie uplatňujú páchatelia sofistikovane a ktorých preukázanie je omnoho náročnejšie. Ide najmä o úmyselné havárie vozidiel, kde pre týchto páchateľov nie je problém zaplatiť aj pomerne vysoké poistné za luxusné vozidlá, vrátane pripoistenia finančnej straty. Úmyselné konanie je tu veľmi ťažko preukázateľné, ale v niektorých prípadoch sa nám podarilo získať potrebné dôkazy,“ uzatvára Vojtech Kosík z Allianz – SP.
„Prijali sme a implementovali politiku nulovej tolerancie voči podvodom, ktorá má jasne deklarovať náš záväzok aktívne zaručiť spravodlivú, zodpovednú a zákonnú činnosť našej spoločnosti. Politika ochrany proti podvodom stojí na troch pilieroch: prevencia, odhaľovanie a vyšetrovanie podvodov. Allianz - SP sa  v tejto oblasti spolieha na dobrú prax, zavedené a osvedčené postupy, ktoré sú v súlade s pokynmi od našej materskej spoločnosti. Tieto tri piliere obrany proti podvodom sú zahrnuté vo všetkých procesoch našej spoločnosti a umožňujú riešenie podvodov v širokom spektre činností,“ hovorí Branislav Kozmer, riaditeľ odboru interného auditu v Allianz – SP.
Aj pri boji s podvodmi nasadzuje Allianz - SP progresívne nové technológie a prostriedky. Aj preto až 98 percent prípadov podozrení zastavili v štádiu pokusu, teda pred výplatou neodôvodneného plnenia. V súvislosti so šetrenými prípadmi podali 6 nových trestných oznámení, pričom dovedna je otvorených 15 starších trestnoprávnych konaní z minulých rokov.
 „Technika však nie je všetko, za jej správnym využitím vždy stoja ľudia. Úspech sme dosiahli aj vďaka efektívnemu  šetreniu prípadov v teréne našimi kolegami – špecialistami, a to aj v prípadoch životných poistných udalostí. V tíme máme okrem bývalých policajtov aj dvoch znalcov z odboru cestná doprava a jedného znalca pre oblasť požiarov a výbuchov,“ hovorí Jaroslava Zemanová z Allianz – SP.  „Nemyslíme si, že sme odhalili alebo odhalíme úplne všetky prípady zneužitia poistenia, snažíme sa však vykonať maximum pre ochranu našich poctivo zmýšľajúcich klientov. Inak práve oni doplatia na neoprávnené výplaty, keďže poisťovne budú musieť zvyšovať poistné. Poisťovacie podvody sú trestným činom a nemali by byť tolerovaným „národným športom“ Slovákov.“späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.