Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Aj počas Vianoc sa niektorí vodiči preceňujú (21.12.2013)

Opakuje sa to donekonečna – a stále to nepomáha. Obetí pri dopravných haváriách pribúda a predvianočné obdobie nie je výnimkou. Motoristi sú, zdá sa nepoučiteľní, preceňujú svoje schopnosti a nereagujú, keď sa zmenia podmienky na vozovke. Pritom predchádzať dopravným nehodám sa dá veľmi jednoducho v lete i v zime.
V zimných mesiacoch predovšetkým montážou zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zväčšením vzdialenosti medzi vozidlami.
Šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje od vodiča maximálnu pozornosť. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová odporúča nepreceňovať svoje šoférske schopnosti. Doslova zdôrazňuje: „V súvislosti s nepriaznivým počasím – sneh, dážď, poľadovica, hmla, je veľmi dôležité, aby sme sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, prispôsobili jazdu situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojím schopnostiam. Taktiež je potrebné sa plne venovať vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke.“
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza, vodič osobného auta musí mať na vozidle pri jazde v cestnej premávke na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Inteligentní vodiči ich majú vždy, len čo denná teplota klesne pod plus sedem stupňov Celzia.
Nákladné autá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31.marca a mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad, alebo námraza. Za nepoužitie zimných pneumatík môže policajt uložiť pokutu 60 eur. Toto je tiež troška alibistické znenie zákona a smiešne nízka pokuta, ak si uvedomíme, že kamión sa dostane na snehu alebo ľade veľmi ľahko do šmyku, či mimo cestu. Pritom nie sú výnimočné ani kolízie (neraz tragické) po strete s protiidúcim osobným autom. Ako sme sa dozvedeli od Denisy Baloghovej, za 11 mesiacov tohto roka eviduje polícia na železničných priecestiach 123 dopravných nehôd, pri ktorých boli dve osoby usmrtené, tri ťažko a 31 ľahko zranených osôb. Je trestuhodné, že alkohol bol zistený v 18 prípadoch. V obci sa stalo na železničných priecestiach 73 dopravných nehôd a mimo obce 50. Šoféri neraz nezmyselne hazardujú so svojimi životmi, keď nedokážu počkať päť minút, kým prejde vlak, ale  bezhlavo riskujú a snažia sa „predbehnúť“ vlakovú súpravu. Vôbec si pritom neuvedomujú, že vlak nedokáže zastaviť na poslednú chvíľu, ani sa vyhnúť hroziace zrážke. Vysvetľovanie je už neraz bezpredmetné, keďže hazardér opustil tento svet kvôli niekoľkým „ušetreným“ minútam.
Železnice Slovenskej republiky označili každé železničné priecestie kvôli zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu dopravnej nehodovosti na priecestiach, s cieľom v maximálnej miere obmedziť nehody so smrteľnými následkami, tzv. jedinečným identifikačným číslom. V prípade nehody na železničnom priecestí umožňuje toto číslo identifikáciu a špecifikáciu priecestia. Tieto údaje sú aktualizované v databáze každého operačného strediska na krajských riaditeľstvách Policajného zboru. V prípade telefonického oznámenia o dopravnej nehode na číslo 158 sa dá na základe identifikačného čísla veľmi rýchlo určiť miesto nehody. V závislosti od udalosti, ktorá sa na priecestí stala, tak môžu príslušné útvary polície a záchranné zložky prijať potrebné opatrenia a čo najrýchlejšie pomôcť.
Polícia zároveň apeluje na všetkých účastníkov, nielen motoristov, ale aj chodcov, či cyklistov, aby rešpektovali výstražné svetelné a zvukové znamenia na železničných priecestiach, zvýšili v ich okolí pozornosť a boli opatrní pri vchádzaní alebo prejazde cez priecestia.
Polícia sa v týchto dňoch intenzívne pripravuje na vianočné sviatky, preto už pred Vianocami posilní hliadky na celom území Slovenska. Do opatrení na zníženie nehodovosti, a tým aj na ochranu životov, sa zapoja okrem dopravných policajtov aj poriadkoví a železniční policajti.
Prax z predchádzajúcich rokov ukazuje, že aj po vianočných sviatkoch je zvýšená intenzita cestnej premávky, preto policajti budú dohliadať na jej bezpečnosť a plynulosť i na sklonku tohto a začiatkom budúceho roka. Podľa potreby budú riadiť a usmerňovať premávku na križovatkách a cestách tak, aby sa netvorili kolóny a tiež aby bola zabezpečená priepustnosť cestných ťahov. Tu sa núka otázka: nedalo by sa takto pomáhať motoristom po celý rok? Podľa operatívnej situácie budú policajti aktívni najmä na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd a kolízií.
Denisa Baloghová pripomína: „Pozornosť budeme venovať predovšetkým disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami za zníženej viditeľnosti. Zvýšené kontroly zameriame aj na dodržiavanie povinností vodičov a zákaz požívania alkoholu alebo iných návykových látok počas jazdy. Je v záujme každého vodiča, aby jazdil bezpečne a tak, aby neohrozil a neobmedzil seba, ani ostatných účastníkov cestnej premávky.“
Vo štvrtok 26. decembra sa konajú Štefanské zábavy. Práve týmto dňom sa začínajú prípravy na vítanie Nového roka. Policajti preto ani v tomto období nebudú zaháľať a zvýšia dohľad na cestách.
„Nezodpovední vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, budú okrem nehody riskovať aj pokutu, či väzenie. Policajti sa zamerajú najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu pred a počas jazdy,“ pripomína Denisa Baloghová.späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.