Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Užitočné rady pre dovolenkárov ponúka Goodyear (29.07.2013)

Tisíce vozidiel sa v týchto dňoch počas prázdnin ocitnú na cestách po Európe. Jedným z najväčších problémov, ktorému sa môžu ich vodiči vystaviť, je absencia základných vecí; tie cestu spríjemnia a urobia ju menej stresujúcou, bezpečnejšou alebo naopak.
Goodyear zostavil zoznam 10 vecí, ktoré by ste mali mať v dosahu na dlhých cestách – jednoducho vám spríjemnia cestovanie. Medzi položky, ktoré často zostanú doma, patria okrem iného slnečné okuliare, nápoje alebo hudba.
Majte na dosah peňaženku s hotovosťou a platobné karty. Nielen preto, aby ste sa znovu mohli ubezpečiť, že máte svoj majetok so sebou, ale i preto, aby ste sa k peniazom mohli rýchlo dostať – napríklad pri platbe za použitie diaľnice.
Ubezpečte sa, že navigáciu ste si nainštalovali pred jazdou – vyvarujete sa tak prípadným problémom. Pokiaľ používate mapu, naštudujte si trasu už pred odchodom.
Vrecko na odpadky je jednou z najviac prehliadaných položiek, ktoré sú však najmä pri jazde na dlhšie vzdialenosti v aute nevyhnutné. Bez odpadkového vrecka sa vaše vozidlo rýchlo zmení na veľký odpadkový kôš. Pokiaľ to nerobíte ako niektorí nezodpovední jednotlivxci, že jednoducho vyhodia odpadky z auta.
Lekárnička musí byť v každom vozidle. Skontrolujte, či je skutočne tam, kde ju v prípade potreby ľahko nájdete. Obmedzíte tým stres vo chvíli, keď ju budete súrne potrebovať.
Väčšina európskych krajín vyžaduje reflexnú vestu ako súčasť povinnej výbavy. Pri nehode alebo poruche auta ju musíte mať na sebe. Ubezpečte sa, že je na ľahko dostupnom mieste – najlepšie v kabíne vozidla.
Stáva sa to nám všetkým, že vidíme niečo, čo stojí za odfotenie a zistíme, že fotoaparát je schovaný niekde v nedostupnej taške. Pripravte si ho pred cestou, aby bol rýchlo v dosahu. A napokon – náhradné kľúče. Nechajte si ich vo vrecku! Neboli by ste prvý, kto si nechal kľúče v aute, keď sa zamklo samo. Náhradné kľúče vo vrecku vás dokážu zachrániť v krkolomnej situácii.
A Goodyear má poruke ešte ďalšie dobré rady. Nielen, že si vždy prekontrolujte, či ste všetko nabalili, či ste dom alebo byt nechali v poriadku, ale ubezpečte sa, že vaši priatelia, či príbuzní vám budú pravidelne vyberať poštovú schránku a kŕmiť domáce zvieratká, ktoré zostali doma. Vyhnete sa tak stresujúcim telefonátom.
Buďte pred jazdou odpočinutí. To sa vzťahuje nielen na vodičov, ale aj na spolujazdcov. Nikdy nepodceňujte skutočnosť, že dlhá jazda je fyzicky vyčerpávajúca, hlavne na neznámych cestách, alebo v hustej premávke. Vodiči by mali byť odpočinutí a počas jazdy vnímať svoje okolie. Dobre odpočinutí spolujazdci takisto napomáhajú k znižovaniu stresu v aute.
Batožinu si správne naložte. Je to už klasická hra. Cestou na dovolenku stretnete autá, ktoré majú naloženú batožinu až po strechu. Vyvarujte sa preplneniu vozidla a rozmyslite si, čo si so sebou vezmete. Veľký slnečník sa môže zdať dôležitý, ale ak vyčnieva do priestoru pre cestujúcich, je vhodnejšie prenajať si ho na mieste, než stráviť veľa nepohodlných a potenciálne nebezpečných hodín v aute. Riešením môže byť aj strešný box a náklad si tak môžete lepšie rozložiť.
Preštudujte si trasu: GPS je skvelý pomocník, ale naštudovanie dĺžky jazdy, stavu a typu ciest, po ktorých treba ísť, ako aj potenciálnych zastávok ešte pred cestou značne zmierni prípadný stres.
Šoférujte po menších úsekoch. Všetky organizácie, zaoberajúce sa bezpečnosťou cestnej premávky odporúčajú, aby sa jazdy na dlhé vzdialenosti rozdelili na “malé sústa”. Zastávky po pár hodinách s krátkou prechádzkou pomáhajú zvyšovať koncentráciu vodiča. Jedzte ľahké jedlo a pite dostatok vody, aby ste sa vyhli pocitu nasýtenia (únavy), ktorý sa dostaví po konzumácii ťažkých či mastných potravín. To isté platí aj pre vašich spolucestujúcich.
Striedajte sa za volantom. Nájdete si partnera, s ktorým sa budete môcť striedať pri riadení vozidla. Umožní to každému vodičovi odpočinúť si a zvýšiť koncentráciu. Ak čelíte potenciálne nebezpečnej situácii, prípadne hľadáte správne smerovanie, druhý vodič môže slovne asistovať zo sedadla spolucestujúceho.
Súčasné automobily sú mimoriadne spoľahlivé. Porucha i kvôli drobnému problému uprostred dlhej cesty sa však môže rýchlo zmeniť na stresujúce okamihy. Pred odjazdom si preto nezabudnite skontrolovať technický stav vozidla a pneumatiky. Pokiaľ si neprezujete/ nevymeníte pneumatiky včas, môže to viesť k nebezpečným situáciám.
Odstavný pruh – najmä na diaľnici – využívajte len v nevyhnutných prípadoch. Tento pruh je určený pre núdzové situácie a nezaručuje vám potrebnú bezpečnosť. Kamióny a osobné automobily prechádzajú len pár metrov od vás. Tam, kde je to možné a bezpečné, nasaďte si reflexnú vestu, zapnete výstražné svetlá a odveďte každého do bezpečia za zvodidlá. Ak máte choré alebo nespokojné dieťa, najlepšie je pokúsiť sa dôjsť k najbližšej čerpacej stanici, kde môžete bezpečne zaparkovať.
Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu je dôležité ubezpečiť sa, či sú pneumatiky v riadnom prevádzkovom stave. Nekontrolujte len behúň z hľadiska opotrebovania, ale presvedčte sa, či sú pneumatiky optimálne nahustené, aby vyhovovali potrebám naloženého vozidla. Ak ťaháte karavan, príves, či príves s člnom, presvedčte sa, že pneumatiky prípojného vozidla sú takisto v správnom prevádzkovom stave. Netreba sa zmieňovať o prekontrolovaní zapojenia ťažného zariadenia a elektrických obvodov; ubezpečte sa, že všetky koncové svetlá a ďalšie požadované vybavenie funguje na vozidle ako má.
Firma Goodyear ponúka bezpečnostnú aplikáciu, ktorá je skoncipovaná tak, aby pomohla pri prázdninovom cestovaní po európskych cestách. Zahŕňa napríklad užitočné rady, týkajúce sa miestnych pravidiel a dopravných zákonov. Je k dispozícii na stiahnutie pre platformy iOS, aj pre Android.späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.