Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Z Rotterdamu do Moskvy s jedným litrom paliva (30.03.2013)

Prejsť 2 800 kilometrov na jeden liter benzínu sa zdá byť nemožné. Opak je však pravdou! Každý rok sa stretnú študenti z celej Európy, aby v súťaži Shell Eco-marathon Europe prekonali hranice palivovej efektívnosti. A darí sa im prekonať aj tie najsmelšie predstavy.
Študenti sú schopní vlastnými silami naprojektovať, postaviť a prevádzkovať vozidlá, ktoré prejdú stovky kilometrov na jeden liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu. Tento rok sa do súťaže premiérovo zapojí aj tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Predtým nás reprezentovali Košičania.
V poradí 29. ročník medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe sa bude konať 15. až 19. mája 2013. Do holandského Rotterdamu sa chystá takmer 3 000 študentov v 224 tímoch z 24 krajín Európy. V polovici mája vyvrcholí niekoľkomesačný proces vývoja a stavby vozidiel, navrhnutých samotnými študentmi. Priamo na okruhu v uliciach Rotterdamu musia prototypy zvládnuť reálne podmienky mestskej dopravy. Študenti budú čeliť piatim 90° zákrutám, a tomu prispôsobiť nastavenie vozidla a štýl jazdy. Pri dojazde, dlhom tisíc a viac kilometrov totiž zaváži každá zákruta, či nerovnosť na trati.
Ako sme naznačili v úvode, tento rok bude Slovensko prvýkrát zastupovať tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, pod vedením doc. Ľuboša Magdolena z Ústavu aplikovanej mechaniky a mechatroniky Strojníckej fakulty STU. Tím tvorí 15 študentov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Model úsporného vozidla bratislavských študentov nadviaže na tradíciu z roku 1985, keď Slovensko v súťaži niekoľko rokov reprezentovala Technická univerzita v Košiciach.
„Súťaž nás pritiahla tým, že podnecuje kreativitu v oblasti, ktorá je v dnešnej dobe pri stavbe automobilov prioritnou. Názov súťaže v sebe nesie slovíčko ECO, čo pre nás znamená ECOlogical, ale aj ECOnomical. Tieto atribúty sú základom pre ekonomicky akceptovateľnú a ekologickú filozofiu automobilového priemyslu. V tomto trende vidíme budúcnosť a príležitosť pre našich študentov,“ vysvetľuje zapojenie študentov z mesta na Dunaji Ľuboš Magdolen.
Do súťaže sa Slováci zapoja s vozidlom poháňaným spaľovacím motorom. Tím už vytvoril koncepciu vozidla a momentálne pracuje na jeho realizácií. Odbornú pomoc poskytujú všetci pedagógovia bratislavskej fakulty.
„Minuloročný priebeh Shell Eco-marathon Europe na mňa spravil veľký dojem predovšetkým pre spôsob, ako sa študenti dokázali adaptovať na nový mestský okruh. Verím, že kreativita novej generácie inžinierov prinesie inovatívny prístup v dizajne a pomôže naplniť energetické výzvy budúcnosti,“ dopĺňa Peter Voser, výkonný riaditeľ Royal Dutch Shell.
Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Shell Eco-marathon Americas sa uskutoční 4. - 7. apríla 2013 v Houstone v USA, Shell Eco-marathon Asia 4. - 7. júla 2013 v Kuala Lumpur v Malajzii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou, ktorá  sa zaujíma o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách.
V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16 do 25 rokov z 24 krajín vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev, spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Zároveň ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou prostredníctvom spolupráce študentov, partnerov a verejnosti.späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.