Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Pri výbere pneumatík nie je dôležitý len štítok (24.02.2013)

Spoločnosť Goodyear Dunlop odporúča prevádzkovateľom úžitkových vozidiel, aby si pri nákupe pneumatík všímali aj iné parametre, nielen hodnotenie na novom európskom štítku. Vplyv na spotrebu pohonných látok a priľnavosť na mokrej vozovke patrí medzi najdôležitejšie vlastnosti pneumatík práve pre diaľkových dopravcov; pre iné oblasti nie sú až také významné.
V závislosti od konkrétneho využitia vozidla môžu byť dôležitejšie aj ďalšie výkonnostné kritéria, ktoré nie sú uvedené na štítku. Spoločnosť Goodyear Dunlop vo výkonnostných parametroch svojich pneumatík určuje priority podľa toho, kde sa bude pneumatika používať.
V diaľkovej doprave ide hlavne o prepravu tovaru ťahačom s návesom na dlhé vzdialenosti, najčastejšie po diaľnici, pri konštantnej rýchlosti a prevažne v teréne s miernymi zákrutami. Nízky valivý odpor a brzdenie na mokrej vozovke patrí medzi najdôležitejšie kritéria výkonu. Európsky štítok preto zohráva nesmierne dôležitú úlohu.
Regionálni dopravcovia operujú na stredných a krátkych vzdialenostiach, čo vyžaduje časté zastavovanie a rozbiehanie sa. Na mestských a prímestských cestách musia pneumatiky často odolávať bočnej sile a jazda po drsnej, nerovnej a poškodenej vozovke je na dennom poriadku. Tento typ dopravy sa týka širokej škály vozidiel. Spoločnosť Goodyear Dunlop vsádza na tri hlavné kritéria – na vysoký kilometrový výkon, dobrú celoročnú výkonnosť a na vysokú úroveň odolnosti voči poškodeniu. Nasleduje priľnavosť na mokrej ceste a hospodárenie s palivom. To znamená, že dlhá životnosť pneumatiky (vrátane protektorovania) a dobrá celková výkonnosť spĺňajú najdôležitejšie požiadavky prevádzkovateľov. Samozrejme, aj vplyv na spotrebu paliva má stále významnú úlohu.
Vozidla pre zmiešanú prevádzku a stavebníctvo všeobecne jazdia na stredné a kratšie vzdialenosti, pričom až 10 % tvoria nespevnené vozovky a veľmi náročné podmienky. Schopnosť jazdiť na mäkkom povrchu a dlhá životnosť sú nevyhnutné pre pneumatiky, ktoré sa používajú na sklápačkách a miešačkách betónu. Preto medzi najdôležitejšie vlastnosti patrí záber na nespevnenej vozovke, protektorovanie pneumatík a kilometrový výkon. Vplyv na spotrebu pohonných látok a hlučnosť, ktoré sú uvedené na štítku, sú v tomto prípade menej významné. Priľnavosť na mokrej vozovke je však pri tomto type vozidiel veľmi dôležitá.
Mestská premávka vyžaduje opakované zastavovanie a rozbiehanie vozidla pri nízkych až stredných rýchlostiach. Pneumatiky sa dostávajú do kontaktu s obrubníkmi chodníkov a často na ne pôsobia bočné sily. V mnohých prípadoch je potrebný vysoký točivý moment, hlavne pri hybridných vozidlách. Najdôležitejšími vlastnosťami mestských pneumatík, spolu s priľnavosťou na mokrej vozovke a s protektorovaním, sú kilometrový výkon a odolnosť voči poškodeniu. Medzi dôležité parametre v mestskom prostredí sa radí aj hlučnosť pneumatiky, ktorú okrem iného vnímajú i cestujúci vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy. V tomto prípade sú podstatné položky na štítku priľnavosť na mokrej vozovke a hlučnosť.
Dopravu v zime charakterizujú podmienky, pri ktorých je priľnavosť extrémne nízka. Stav vozovky sa často mení - mokro, sucho, sneh, ľad. S týmito podmienkami sa musia vyrovnať všetky typy úžitkových vozidiel bez rozdielu. Záber a priľnavosť na snehu a na ľade sú v prípade zimných pneumatík, z hľadiska udržania vozidla v pohybe a z dôvodov bezpečnosti, najdôležitejšie parametre. Protektorovanie, priľnavosť na mokrej vozovke a kilometrový výkon sú tak isto podstatné. V tomto prípade je dobrý záber dôležitejší ako hospodárenie s palivom.
„V spoločnosti Goodyear Dunlop sme presvedčení, že európsky štítok na pneumatikách môže spotrebiteľom uľahčiť rozhodovanie pri kúpe vozidla. Musíme si však byť istí, že zákazník je informovaný o tom, že tri kritéria uvedené na štítku nezahŕňajú všetky hľadiská, ktoré ako výrobcovia pneumatík musíme vziať pri vývoji do úvahy,“ povedal Boris Stevanovic, Marketing Director Truck Tires spoločnosti Goodyear Dunlop.späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.