Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Dunlop oslavuje 125 rokov svojej existencie (05.02.2013)

Jeden z popredných svetových výrobcov pneumatík, firma Dunlop, nebude pri príležitosti osláv svojich 125. narodenín iba spomínať na všetko, čo pneumatiky tejto značky dokázali v pretekoch i v bežnej premávke. V tomto významnom roku sa chce venovať aj výhľadom a plánom do ďalších 125 rokov.
Výrobca pneumatík, ktorý nesie meno vynálezcu pneumatiky plnenej vzduchom Johna Boyda Dunlopa (na fotografii) a zároveň jeden z najznámejších svetových dodávateľov pneumatík pre motoristický šport, nedávno obrátil časť svojej pozornosti. Zameral sa totiž na podporu úsporného hospodárenia s palivom a na oblasť alternatívnych zdrojov energie – či už na pretekárskej trati alebo na ceste. Vysoká výkonnosť bez kompromisov aj naďalej zostáva hlavným cieľom značky Dunlop.
„Nemôžeme očakávať, že by sa vývoj nových automobilových technológií v nasledujúcich rokoch zastavil a to sa týka pretekov i bežnej premávky. Úsporné hospodárenie s palivom a alternatívne zdroje pohonných látok sú v súčasnosti veľkým trendom. Ako si môžeme všimnúť, na pretekárskych okruhoch pribúda počet vozidiel s alternatívnymi pohonnými látkami. Preto aj firma Dunlop neustále prichádza s novými technológiami, ktoré by spĺňali nové štandardy. Nechceme čakať na zajtrajšok. Dnes síce oslavujeme 125. výročie, ale už teraz sa tešíme na ďalších 125 rokov,“ hovorí Jean-Felix Bazelin, generálny riaditeľ Dunlop Motorsport.
Napriek tomu, že značka Dunlop vyvíja technológie pre vozidlá na hybridný, elektrický, či alternatívny pohon už veľa rokov, ich motoristická divízia túto aktivitu nedávno ešte posilnila. Oficiálne oznámila, že bude dodávateľom pneumatík pre prvé vozidlo s vodíkovým palivovým článkom GreenGT H2, ktoré bude jazdiť v pretekoch na okruhu v Le Mans. Týmto prehlásením značka Dunlop fakticky vstupuje do špeciálneho vývojového programu, ktorý sa má postarať o budúce generácie pretekárskych automobilov poháňaných elektrickou energiou a vodíkom.
Existujú tri hlavné problémové oblasti, s ktorými sa konštruktéri pneumatík musia vyrovnať a ktoré budú z hľadiska konštrukcie motoristických pneumatík zásadné. Pri vozidlách, ako je Green GT H2, treba brať do úvahy hmotnosť auta, odlišnú charakteristiku motora a úspornejšie hospodárenie s palivom. Zmena hmotnosti vozidla predstavuje zvýšenie náporu na pneumatiky. Rozdielna charakteristika točivého momentu motora znamená, že pneumatiky budú vyžadovať zvýšenie pozdĺžnej tuhosti a lepšie hospodárenie s palivom bude optimalizované pomocou nižšieho valivého odporu navrhnutých pneumatík.
Automobil GreenGT H2, ktorý sa zúčastní 24-hodinových pretekov Le Mans v roku 2013, je prvým pretekárskym vozidlom s vodíkovým palivovým článkom a s elektrickým pohonom na svete. Vodíkový palivový článok je potenciálnym pohonom pretekárskych motorových vozidiel budúcnosti. Aby pneumatika maximalizovala priľnavosť a hospodárenie s energiou vozidla, musí byť skonštruovaná špeciálne na tento účel. Dunlop se nebráni ani tomu, aby sa v pretekoch využila cestná pneumatika.
„S vývojom technológií pneumatík môžeme stále častejšie pozorovať, že technológie využívané v cestných pneumatikách prenikajú do pretekárskych. Dôvodom je, že za vývojom týchto pneumatík stojí veľké konštrukčné úsilie a ich kvalita je taká vysoká, že dokážu obstáť v každej situácii,“ dodáva Sanjay Khanna, riaditeľ Dunlop Brand. Aby toto stanovisko potvrdil, výrobca pneumatík Dunlop nedávno oznámil, že uzavrel zmluvu so spoločnosťou Nissan a jej tímom Eco Racing v Španielsku a dohodli sa na dodávkach pneumatík BluResponse AA. Nové pneumatiky značky Dunlop, označené AA, namontujú na Nissan Juke 1.5 dCi, Nissan Micra 1.2 DIG-S a na dva elektrické modely Nissan Leaf, ktoré sa zúčastnia série ekologických pretekov v Španielsku.
„Tento typ pretekov poukazuje, aké dôležité je úsporné hospodárenie s palivom, aby mohol pretekársky tím zvíťaziť,“ hovorí Sanjay Khanna. „Palivo je v konečnom dôsledku pre vozidlo zaťaženie, ktoré jeho výkonnosť znižuje. Zároveň však čím lepšie vie vozidlo s palivom hospodáriť, tým viac kôl je schopné odjazdiť bez doplnenia paliva, a tým aj bez straty času. Tu hrá Dunlop kľúčovú úlohu, pretože poskytuje najlepší valivý odpor – v rovnováhe s výkonnosťou – a napomáha dosiahnutiu víťazstva tým, že znižuje spotrebu paliva a teda aj celkové potrebné množstvo paliva. Je to obrovská výzva, no v priebehu 125 rokov sme prešli už niekoľko generáciami technológií!“  
Značka Dunlop predstavila prvýkrát v Európe pneumatiky s označením AA dňa 31. mája pod názvom BluResponse AA. Označenie pneumatiky AA znamená, že dosahuje najlepšie možné hodnotenie v oblasti vplyvu na spotrebu pohonných látok a v priľnavosti na mokrej vozovke podľa nového európskeho nariadenia o označovaní pneumatík. Pneumatiky Dunlop Sport BluResponse BA, ktoré predstavili v Dubaji, stavajú práve na tejto technológii.
Dôležité letopočty:
·    1840: Narodil sa John Boyd Dunlop
·    1888: Patent prvej nafukovacej pneumatiky
·    1889: Založenie Dunlop Pneumatic Tyres
·    1889: Willie Hume zvíťazil v štyroch pretekoch na bicykli, vybavenom pneumatikami Dunlop
·    1902: Založenie výrobnej dcérskej spoločnosti Dunlop Rubber
·    1902: Značka Dunlop zvíťazila v pretekoch Paríž - Viedeň
·    1921: Zomrel John Boyd Dunlop
·    1923: Prvé víťazstvo značky Dunlop v Grand Prix (Henry Segrave, Sunbeam)
·    1948: Uvedenie pneumatiky so samozaceľovacou vrstvou (na zabránenie ďalšieho úniku vzduchu v prípade defektu)
·    1950: Dunlop sa stal dodávateľom pneumatík pre Formulu 1 a pre motocyklové preteky
·    1959: Zisk titulu majstra sveta vo Formule 1 (Jack Brabham, Cooper)
·    1966: Zisk titulu majstra sveta motocyklov v triede 500 ccm (Giacomo Agostini, MV Augusta)
·    1969: Ôsmy titul majstra sveta vo Formule 1 pre Dunlop (Jackie Stewart, Matra)
·    1970: Dunlop odchádza od Formuly 1, aby sa zameral na rally a preteky Sport & Touring
·    1984: Víťazstvo v rely Paríž – Dakar (Rene Metge & Dominique Lemoyne, Porsche 911)
·    1994: Prvá ultraľahká pneumatika znižujúca hmotnosť vozidla približne o 12 kg
·    1998: Dunlop vyvíja systém DSST, ktorý umožňuje jazdiť na prázdnych pneumatikách
·    1999: Dunlop predstavuje „Warnair", prvý systém detekcie straty tlaku v pneumatike pomocou snímačov umiestnených v pneumatike
·    2008: Kevlar© EE, jedno z najrevolučnejších syntetických vlákien na svete, predstavuje sa v jadre pätky najnovšej pneumatiky Dunlop SP Sport Maxx TT
·    2012: Dunlop predstavuje Sport Maxx Race - cestnú pneumatiku na pretekársky okruh
·    2012: Dunlop uvádza svoju prvú pneumatiku s označením AA ako koncept, hneď prvý deň európskeho označovania pneumatík späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.