Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Hra s diskom alebo podceňovaná maličkosť (12.09.2010)

Materská spoločnosť ETOP so sídlom v Púchove bola založená v roku 1990. Jej krédom sa od počiatku činnosti stali: Effectivity (účelnosť), Efficiency (účinnosť), Economy (úspornosť), Ethics (etickosť), Ecology(ekológia). Písmeno E v názve zahŕňa všetky vymenované cnosti a TOP znamená v angličtine vrchol. Teda prvoradou zásadou je byť vo všetkých činnostiach na vrchole...
Pre  optimálne fungovanie spoločnosti sa postupne vyprofilovali samostatné obchodné subjekty, ktoré sa môžu efektívnejšie venovať ťažiskovým projektom. ETOP Wheels je najkomplexnejší dodávateľ diskov pre automobily v Slovenskej republike, pričom na našom trhu pôsobí 10 rokov. História spoločnosti, ktorá zastupuje najväčšieho výrobcu nemeckých značkových diskov, spoločnosť Alcar, siaha do  roku 2002. Od roku 2002 sa venuje predaju diskov vysokej kvality (AEZ, DOTZ, DEZENT, ENZO). Obúva osobné a ľahké úžitkové vozidlá, nákladné automobily, prívesy, návesy a tiež autobusy. V ponuke má 57 dizajnov pre vyše 11 000 kombinácii na rôzne vozidlá. Na predané výrobky poskytuje záruku 3 roky.
Spoločnosť ETOP združuje niekoľko skupín - napríklad ETOP PSA zabezpečuje montáž a dodávky kompletných kolies do PSA Trnava Just in Time. Ročne tam namontujú asi 1 milión diskov.
Logistické centrum s najmodernejším skladovaním do výšky má rozlohu 5 000 m2, čo zvyšuje mieru dostupnosti tovaru. Pre zákazníkov je poruke nepretržitý sklad s kapacitou 60 tisíc kusov diskov, pričom tovar je k dispozícii do 24 hodín.
Firma sa orientuje na výrobu kovových a gumových produktov, má vlastný výskum i vývoj a jej produkty poznajú vo vyše 30 krajinách Európy. Hlavní zákazníci sú Matador, Emerson, Continental, Benteler, Sava, PSA, Kia, Goodyear...
Hlavní predstavitelia spoločnosti nás na nedávnej tlačovej konferencii upozornili v súvislosti s predajom diskov aj na jednu neradostnú skutočnosť. Najmä cez internet sa vyrojili predajcovia, ktorí ponúkajú lacné hliníkové disky, avšak ich kvalita je neraz diskutabilná. Takému – z hľadiska bezpečnosti nezanedbateľnému – zavádzaniu laického zákazníka treba čo najskôr postaviť do cesty zákon. Lebo nekvalitný disk sa môže počas jazdy poškodiť natoľko, že dokonca môže byť aj príčinou nehody.
Len málo zákazníkov sa zaujíma, či sú kupované disky skutočne kvalitným produktom. Spoliehajú sa na to, že áno, presnejšie povedané, majú tendenciu veriť, že tovar automaticky spĺňa požadované kritériá. No v skutočnosti tomu tak nemusí byť.
V stanovisku poisťovne Generali Slovensko sa hovorí, že v prípade zistenia nehomologizovaného komponentu na vozidle, ktorý mal súvislosť so vznikom poistnej udalosti, je poisťovňa oprávnená krátiť poistné plnenie až do výšky 50 %. Jednotné ustanovenia na homologizáciu kolies pre osobné automobily a ich prípojné vozidlá určuje európska smernica EHK č.124.
Odborníci vedia, ako rozoznať kvalitný disk od lacnej imitácie. Spotrebiteľa chráni pred nekvalitným tovarom skratka KBA (Kraftfahrt Bundesamt – Spolkový úrad dopravy). Nakoľko na Slovensku neexistuje akreditované pracovisko na absolvovanie skúšok podľa platnej legislatívy, je možné využiť znaleckú organizácia TÜV v Rakúsku alebo v Nemecku. Tá na základe úspešne realizovaných testov udelí komponentu značku KBA s 5-ciferným medzinárodným evidenčným číslom, ktoré by malo byť zreteľne uvedené na viditeľnom mieste disku, zvyčajne pri otvore na ventil. Toto je jeden z najdôležitejších identifikátorov, že ide o kvalitný a bezpečný disk.
Štátny dopravný úrad na základe udelenia typového schválenia komponentu, pridelí značku typového schválenia, napríklad 27 MD K-00429-02, ktorým je povinný výrobca alebo zástupca výrobcu preukázať sa obchodnému partnerovi, teda aj zákazníkovi. Označenie 27 MD platí pre Slovensko.
Na Slovensku existuje v súčasnosti 45 dovozcov a predajcov, ktorí na náš trh prinášajú približne 95 značiek hliníkových diskov. Ak sa pozriete na stránku Ministerstva dopravy, zistíte šokujúci stav. Len niekoľko dovozcov (spočítate ich desiatimi prstami) spĺňa všetky náležitosti, ktoré pre dovozcov diskov predpisuje zákon.
Avšak nestačí len kúpiť si disk s vyznačenou homologizáciou, treba prihliadať aj na stredový otvor. Disk musí na brzdovom kotúči sedieť pevne a dotýkať sa ho priamo. Profesor Ing. Gustáv Kasanický, CSc. je riaditeľom Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity a patrí medzi slovenskú špičku v oblasti technickej analýzy materiálov. Osvetlil nám príčinu jednej dopravnej nehody, pri ktorej hral hlavnú úlohu disk s nesprávnymi rozmermi. Keďže stredový otvor na disku bol väčší a majiteľ použil nesprávny vymedzovací dištančný krúžok, ktorý bránil tesnému dotyku disku s kotúčom, koleso sa postupne uvoľnilo a teda nasledovala havária.
Na Slovensku polícia v súčasnosti kontroluje len súlad rozmeru kolesa na aute s údajmi uvedenými v OEV (osvedčenie o evidencii). No napríklad v Nemecku, ak cestná kontrola zistí, že disk nemá vyrazenú homologizačnú značku, vozidlo odstaví a prípad sa rieši v správnom konaní. Chceme sa čo najviac priblížiť vyspelým štátom Európskej únie a tu je jedna z možností, ako to dosiahnuť rýchlo a účinne.
Ivan Václavíkspäť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.