Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NA ZAMYSLENIE
Pozor na utopené ojazdené automobily (22.07.2021)

Nedávnymi povodňami boli nedávno ťažko postihnuté Nemecko, Belgicko a Holandsko. Tieto štáty patria medzi krajiny, z ktorých sa na Slovensko a do Česka dováža najviac ojazdených áut. Po katastrofálnych záplavách sa dá očakávať, že predajcovia sa budú snažiť z týchto oblastí v masovej miere predať zaplavené autá. Pri kúpe jazdeného auta z dovozu preto odporúčame dôkladne si skontrolovať, či automobil nepochádza z územia, ktoré bolo pod vodou – aj keď taká kontrola nie je jednoduchá.
„Na základe našich skúseností sa u rôznych predajcov, či v inzercii začínajú zaplavené vozidlá objavovať už krátko po povodniach. Vzhľadom na bleskový charakter povodní najmä v Nemecku, ktoré je najobľúbenejšou krajinou pre dovoz ojazdených áut, dá sa očakávať, že bolo zaplavených veľké množstvo áut. Až 100 vozidiel odstavila rýchla povodeň dokonca priamo na diaľnici v Severnom Porýní-Vestfálsku. O to väčší počet pokusov o predaj týchto áut teda môžeme čakať smerom na východ," uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ Aures Holdings, ktorý je prevádzkovateľom siete autocentier AAA Auto.
Ročne sa na Slovensko zo zahraničia dovezú desaťtisíce áut. Väčšina importov pochádza práve z Nemecka, ktoré v minulých dňoch na mnohých miestach, vrátane veľkých aglomerácií s hustou automobilovou premávkou, trápili rekordné povodne. Jazdenky z podobne postihnutého Belgicka a Holandska sú tiež často dovážané na územie Slovenska a Česka. Pri moderných vozidlách plných elektronickej výbavy a rôznych bezpečnostných systémov je pochopiteľne zvýšená náchylnosť na poruchy, najmä po zaplavení veľkým množstvom vody do väčšej výšky, než je motorový priestor. Veľa závad pritom môže byť aj životu nebezpečných. Prakticky kedykoľvek totiž môže nastať zlyhanie elektroniky alebo problémy na vonkajších súčastiach auta vplyvom nadmernej korózie.
„V čase po rozsiahlych záplavách vždy evidujeme pokusy o predaj áut, ktoré sú evidentne poškodené vodou. Preto starostlivo preverujeme, kde sa s vozidlom jazdilo. Oveľa detailnejšie kontrolujeme, či napríklad nie je bahno v rôznych ťažko prístupných miestach, trebárs pod čalúnením dverí. Často býva aj za tesnením okolo dverí alebo pod palubnou doskou. Veľa tiež napovie väčšia miera korózie pod kobercom v batožinovom priestore alebo zápach," opisuje Petr Vaněček.
Starostlivo by k nákupu ojazdeného auta mali pristupovať aj motoristi. V kúpnej zmluve by rozhodne mali požadovať ustanovenie o tom, že vozidlo nebolo zatopené, aby v rámci reklamácie mohli žiadať finančnú kompenzáciu. AAA Auto poskytuje doživotnú garanciu vrátenia peňazí, ak by sa zatopený automobil aj napriek všetkým opatreniam dostal do predaja.
„Vzhľadom na situáciu v Nemecku a v Belgicku sa dá očakávať, že sa na mnohých inzertných serveroch objaví väčšie množstvo áut práve z týchto krajín. Rovnako sa však môžu objaviť autá pôvodom z Česka, kde na niektorých miestach tiež boli lokálne záplavy," dodáva Petr Vaněček.
Pri autách zo zahraničia väčšinou ide o individuálne dovozy. Neoplatí sa kupovať autá z druhej ruky od priekupníkov. Pri takýchto vozidlách potom reálne hrozia vážne problémy a s nimi spojené dodatočné náklady na opravy. Tie môžu mnohokrát prevýšiť aj cenu samotného vozidla. "Správne by po zatopení vozidla mala byť vymenená celá elektroinštalácia, čo znamená náklady v hodnote stoviek až tisícok eur. Preto sú v mieste pôvodu zatopené autá prakticky nepredajné a smerujú na vývoz napríklad do Česka alebo na Slovensko," uviedol Petr Vaněček.
AAA Auto sa zameriava na automobily domáceho pôvodu, teda s prvou registráciou v SR. Pri týchto vozidlách sa dá lepšie sledovať ich servisná história a tiež história poistných udalostí, vrátane informácií o poškodení povodňami. "Pri vozidlách dovezených zo zahraničia je preverenie oveľa zložitejšie, najmä ak sa podvodníci snažia pôvod auta zamaskovať, napríklad rýchlym predajom do tretích krajín, aby vozidlo vyzeralo, že nepochádza zo zaplavených oblastí," uzavrel Petr Vaněček.
Foto: TASR


späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.