Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NA ZAMYSLENIE
Záujem o elektromobily v Bratislave narastá (04.06.2019)

Prvé dva roky má za sebou unikátny projekt up! city – prenájom elektrických vozidiel v centre Bratislavy. A záujem verejnosti stále narastá. V priebehu dvoch rokov najazdili zákazníci s týmito malými autami na elektrický pohon vyše 340-tisíc kilometrov. Vďaka využívaniu elektrických áut šetrili životné prostredie a zároveň prispeli na revitalizáciu námestia pred Starou tržnicou.  
Za mestským projektom up! city stoja spoločnosť Volkswagen Slovakia (VW SK) a Aliancia Stará Tržnica (AST) spolu s partnermi, ktorými sú mesto Bratislava a ZSE. Hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová konštatuje: „Projekt sme štartovali s ambíciou priblížiť verejnosti nové udržateľné formy mobility. Do bratislavských ulíc a okolia sme priniesli malé mestské žihadlá na elektrický pohon Volkswagen e-up!, ktoré sa stretli s veľkým úspechom. Teraz vďaka tomu pribudli do flotily ďalšie dve nové vozidlá. Zákazníci oceňujú najmä ich jazdné vlastnosti, rýchlosť nabíjania a čistotu vozidiel.“ Ako ďalej doplnila, tohtoročnou novinkou v rámci projektu up! city je prvá pojazdná kaviareň v elektromobile s názvom coffee up!, na ktorú môžete natrafiť v rámci rôznych podujatí v centre hlavného mesta.
V rámci projektu up! city je v centre hlavného mesta v súčasnosti k dispozícii 9 elektrických áut a tiež vyše 30 bicyklov. Najväčší záujem o prenájom je v letných a teplejších mesiacoch, cez víkendy a sviatky. Pri vozidlách tvoria až 90 % zákazníkov domáci. Pri bicykloch je pomer vyrovnaný a od apríla do októbra si ich dokonca viac požičiavajú turisti.
Najčastejšie je záujem o krátkodobý prenájom auta do dvoch dní. Zákazníci ho využívajú cez týždeň najmä na pracovné účely a cez víkend na výlety s rodinou a priateľmi. Na výhodnejší prenájom majú nárok členovia klubu up! city. Aktuálne ich je vyše 330 a vozidlá si často požičiavajú len na niekoľko hodín.
„Stretli sme sa však aj s opačným prípadom, a to s prenájmom vozidla až na 55 dní v kuse. Vo všeobecnosti sa však viacerí členovia klubu zhodujú, že príležitostný prenájom elektrického auta z up! city je pre nich výhodnejší, ako mať vlastné. Nevznikajú im totiž náklady navyše (poistenie, servis), ani si nemusia robiť starosti s parkovaním,“ uvádza Kovarovič Makayová.
Projekt up! city je neziskovou aktivitou viacerých partnerov, pričom celý výťažok z prenájmu vozidiel a bicyklov slúži na revitalizáciu námestia pred Starou tržnicou. Partnersky podporuje viaceré dobročinné aktivity a kultúrne podujatia ako Deň narcisov, darovanie krvi, Vianočný taxík, Misia (osobnosti kuriérmi), Noc múzeí a galérií, Febiofest a ďalšie.
„Vďaka projektu up! city sme v lete 2018 v kooperácii s mestom Bratislava renovovali námestie pred Starou tržnicou, ktoré dovtedy doslova civelo prázdnotou. Tento zanedbaný verejný priestor sme zveľadili inštaláciou nového sedenia, úpravou stromov a krov, ako aj inštaláciou dodatočného osvetlenia. Dnes je priestor v meste priam kultovým, najmä v letných mesiacoch tu trávia voľné popoludnia aj večery nielen obyvatelia, ale aj návštevníci mesta, a to v príjemnej atmosfére. Sme radi, že aj vďaka up! city sme tento verejný priestor vrátili ľuďom,“ uviedol Gábor Bindics, predseda občianskeho združenia AST.
Ako funguje up! city? Otváracie hodiny prevádzkovej kancelárie v budove Starej tržnice na Námestí SNP v Bratislave sú od 10:00 do 18:00 h. Tu si môžu záujemcovia požičať a vrátiť vozidlo, či bicykel a dostanú všetky praktické informácie ohľadne požičania dopravného prostriedku. Zároveň sa priamo na námestí nachádza aj nabíjacia stanica. Viac informácií o projekte nájdete na www.upcity.sk a tiež na www.facebook.com/upcitysk/.späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.