Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NA ZAMYSLENIE
Ostražitosti nikdy nie je nazvyš (15.05.2019)

Kúpa auta patrí medzi najväčšie investície v živote bežného človeka. Počet predaných automobilov u nás každoročne stúpa a trendom sa stalo skôr kupovať ojazdené než nové autá. Za nižšiu cenu tak človek môže mať kvalitné vozidlo, ktoré mu urobí rovnakú službu. Nákup jazdeného auta však so sebou prináša rôzne nástrahy, ktorým  treba predchádzať.
Pred kúpou jazdeného auta je nevyhnutná kontrola jeho technického stavu. Pokiaľ kupujúci sám nie je odborníkom, je určite dobré zobrať si so sebou mechanika a nechať si auto skontrolovať. Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA Auto hovorí:  „Prítomnosť vlastného mechanika, ktorý si so sebou vezme aj vlastný diagnostický prístroj, je ideálnym riešením. Pokiaľ vám bazár neumožní takto auto skontrolovať, radšej si kúpu rozmyslite. U nás ponúkame len dôkladne preverená vozidlá. Pri výkupe kontrolujeme 107 technických parametrov a odmietame až 65 – 70 % ponúkaných vozidiel. Vďaka všetkým kontrolám môžeme zákazníkom poskytnúť 100 % záruku na pôvod auta. V prípade vzniku právnej závady vraciame plnú kúpnu cenu. Zároveň všetky autá vlastníme, takže sa kupujúci nemusí obávať, že sa nebude mať na koho obrátiť s prípadnou reklamáciou. Nový majiteľ má navyše možnosť auto bez udania dôvodu do 7 dní vymeniť za iné.“
Veľkým problémom býva stáčanie odometra, takže majiteľ nevie nič o skutočnom stave najazdených kilometrov. Slovensko je v prípade boja s týmto problémom o kus vpredu, bohužiaľ prísne pravidlá platia len pre právnické osoby. Od súkromnej osoby si tak záujemcovia môžu nevedomky kúpiť vozidlo so stočenými kilometrami.
Títo predajcovia totiž nemusia kupujúceho upozorniť na predaj auta so stočenými kilometrami. Ešte horšie je to pri nákupe jazdeného auta zo zahraničia; prepojené databázy majú totiž len Slovensko, Belgicko a Holandsko. Právnické osoby, na rozdiel od fyzických, musia pri predaji vozidla zverejňovať VIN čísla a doložiť stavy najazdených kilometrov. Ak to neurobia, hrozia im vysoké pokuty.
 „U nás stav odometra dôkladne preverujeme. Podľa dostupných záznamov tretích strán zhodnotíme, či pri aute nie je podozrenie na neoprávnenú manipuláciu. Okrem toho máme aj vlastnú databázu, v ktorej je približne 1,2 milióna vozidiel predaných od roku 1992 a tiež aj niekoľko miliónov záznamov o autách, ktoré navštívili náš výkup bez uzatvorenia obchodu. Kontinuálne tiež analyzujeme inzertnú ponuku jazdeniek v strednej a západnej Európe. Sledujeme, ako sa mení ich nájazd po dovoze k nám a tieto informácie archivujeme,“ dopĺňa Vaněček.
Pri kúpe ojazdeného auta vždy požadujte skúšobnú jazdu, pri ktorej budete sedieť za volantom a nepoveziete sa len na sedadle spolujazdca. Trasa by mala byť minimálne niekoľko kilometrov dlhá. Venujte pri nej pozornosť všetkým nezvyklým zvukom, prípadne každému zvláštnemu správaniu sa vozidla. Pokiaľ napríklad auto ťahá do strany, môže to byť známkou utajovanej havárie. Ďalšia vec, na ktorú si treba dať pozor, je dôkladná kontrola servisnej knižky, ktorá môže byť sfalšovaná.
Okrem nej by mal kupujúci venovať pozornosť rôznym právnym závadám. Veľké riziko predstavuje automobil v exekúcii, pretože v tomto prípade nie je možné vykonať zmenu v evidencii vozidiel a exekútor ho potom môže zabaviť. Veľa ľudí netuší, že auto môže byť aj predmetom záložnej zmluvy, kedy si naň majiteľ požičal peniaze. Tieto informácie si záujemcovia môžu overiť na webovej stránke notar.sk.
Nemali by ste zabudnúť ani na súhlas manžela, či manželky, pretože jeden alebo druhý môže predaj napadnúť a kupujúci sa dostane do súdneho sporu, kde bude označený, že nie je vlastníkom auta, aj keď zaň zaplatil.
Na kupujúceho číha množstvo rizík, ktoré mu môžu pokaziť radosť z nového vozidla. Podchytiť všetky prípadné problémy je pre laika komplikovaný a zdĺhavý proces s neistým výsledkom. Profesionálni predajcovia investujú do kontrol áut milióny eur a predstavujú ďaleko bezpečnejší spôsob, ako získať vytúžený automobil.
Na slovenskom trhu disponuje najširšou ponukou sieť autocentier AAA Auto, ktorá má svoje zastúpenie v 14 pobočkách. Na Slovensku je spoločnosť aktívna už 15 rokov a za tento čas obslúžila už 400 000 zákazníkov. Každé vozidlo, ktoré vykúpi, prejde dôkladnou kontrolou a zákazníkom poskytuje pri predaji, kúpe alebo výmene vždy nadštandardný servis. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a kvalitným vozidlám sa tak sieť autobazárov AAA Auto stala prvou voľbou, kam sa kupujúci vyberú kúpiť si ojazdené auto. Ale aj tu ostražitosti nie je nikdy nazvyš...späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.