ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
HISTÓRIA
Mercedes AMG na okruhu v Spa po 50 rokoch (29.07.2021)

Senzáciu znamenalo pred 50 rokmi víťazstvo Mercedesu AMG vo svojej triede na 24-hodinových pretekoch na okruhu Spa-Francorchamps. Bol to model 300 SEL 6.8 a celkovo skončil v dňoch z 24. na 25. júla 1971 v konkurencii takmer 80 áut na druhom mieste. Spomienka na historické víťazstvo v 24-hodinových pretekoch sa uskutoční na rovnakej trati 31. júla – 1. augusta 2021.
Tieto preteky za jedinú noc umiestnili AMG na mapu motoristického športu: v Ardénach štartoval luxusný sedan značky Mercedes-Benz, používané inžinierskou spoločnosťou, ktorú založili Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher v roku 1967.
Spoločnosť AMG komplexne pripravila tohto predchodcu triedy S od značky Mercedes-Benz na preteky na dlhé trate; dôraz pritom kládli na motor a podvozok. V porovnaní s cestovnými vozidlami tej doby boli technické údaje pozoruhodné: 315 kW (428 k) zo zdvihového objemu 6 835 kubických centimetrov, 620 Nm krútiaceho momentu, maximálna rýchlosť 265 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy. Názov červeného sedanu s hmotnosťou 1 635 kilogramov bol AMG 300 SEL 6.8 – aj keď hviezda na maske chladiča jasne označovala známu nemeckú značku zo Stuttgartu. Na okruhu Spa-Francorchamps  s dĺžkou 14,863 km bolo viacero roviniek, kde sa dalo jazdiť na plný plyn.
Názov spoločnosti AMG nebol v roku 1971 ešte natoľko rozšírený, poznali ho predovšetkým milovníci výkonných modelov Mercedes-Benz so športovými ambíciami. Za skratkou sa skrývajú prvé písmená z priezvisk Aufrecht a Melcher a mesta Großaspach (kde dvaja zakladatelia po prvýkrát spolupracovali na pretekárskych motoroch v 60. rokoch minulého storočia). Sídlom bol bývalý mlyn v susednom meste Burgstall.
V priebehu jedinej noci získala značka AMG v roku 1971 reputáciu vďaka pretekárom Hansovi Heyerovi a Clemensovi Schickentanzovi. Rýchlosť pri jazde na dlhých rovinkách okruhu Spa-Francorchamps významne vyvážila nehospodárnosť veľkého sedanu a po 24 hodinách sa v cieli prebojoval na neuveriteľné druhé miesto za víťazným Fordom Capri. Za volantom Fordu sa striedali bývalý pretekár tímu Mercedes-Benz a súčasný ambasádor tejto značky Dieter Glemser a Španiel Alejandro „Alex” Soler-Roig.