Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
HISTÓRIA
Model A stál pri zrode výroby áut v Japonsku (18.11.2019)

Spoločnosť Mitsubishi Motor Corporation (ďalej len MMC) oznámila, že Mitsubishi Model A, ktorý stál pri zrode výroby automobilov, zvolila porota neziskovej organizácie JAHFA (Japonská automobilová sieň slávy) ako „historický automobil“, ktorý zanechal významný odtlačok v celej histórii japonského automobilového priemyslu.
Po začatí prác na prototype Mitsubishi Model A v lete roku 1917 bol vývoj tohto vozidla dokončený v novembri 1918 a následne v roku 1921 vyrobili prvých 22 automobilov. Išlo o prvý japonský sériovo vyrábaný osobný automobil, skonštruovaný a predávaný v záujme motorizácie krajiny. Zároveň je považovaný za významné vozidlo v rámci celej histórie japonského automobilového priemyslu.
Hoci v danej dobe už v obmedzenej miere existovali špeciálne nástroje alebo strojné vybavenie na výrobu automobilov, prvý Mitsubishi Model A bol postavený výhradne ručne, pomocou kladív a dlát. Drevená karoséria bola opatrená lakom a v interiéri sa objavili luxusné vlnené tkaniny z Británie. Konštruktéri Mitsubishi nemali k svojej práci k dispozícii žiadne konštrukčné výkresy a disponovali len limitovanými znalosťami benzínových motorov, karosérií a interiérov; nemali taktiež žiadne skúsenosti s výrobnými procesmi. Napriek tomu dokázali prekonať všetky ťažkosti a ukázali, že tuzemská masová výroba automobilov nie je nemožná.
Mitsubishi Model A bol navrhnutý v lodenici Kobe lodiarskej spoločnosti Mitsubishi Shipbuilding Company, dnes Mitsubishi Heavy Industries (MHI). V roku 1970 sa oddelila MMC od MHI. V Galérii automobilov Mitsubishi v japonskom meste Okazaki (prefektúra Aiči) je dnes vystavená replika Mitsubishi Model A, skonštruovaná vďaka použitiu dobovej dokumentácie. Uverejňujeme fotografie oboch automobilov z Japonska – replika je na farebnej snímke.späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.