Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
HISTÓRIA
Mercedes a jeho historická hviezda (25.08.2019)

Pred 110 rokmi položili spoločnosti Daimler-Motor-Gesellschaft (DMG) ako aj Benz & Cie. základy jednej z najkvalitnejších obchodných značiek na svete. Spoločnosť DMG si nechala patentovať na cisárskom patentovom úrade 24. júna 1909 trojcípu hviezdu Mercedes ako obchodnú značku. Nápis Benz obklopený vavrínovým vencom prišiel 6. augusta 1909 od vtedajšej konkurencie. V roku 1925 z toho v rámci spolupráce a spojenia oboch spoločností vzniklo označenie Mercedes-Benz, ktoré sa používa dodnes. Grafické majstrovské dielo sa stalo zároveň symbolom inovácie a luxusu.
To, aká rozmanitá je prítomnosť tohto znaku v rámci vystupovania značky, ukazuje okrem iného Múzeum Mercedes-Benz. Logo Mercedes-Benz je synonymom pre budúcnosť s pôvodom najstaršieho výrobcu vozidiel na svete a je jednou z najkvalitnejších obchodných značiek na svete.
Príbeh dnešnej obchodnej značky Mercedes-Benz sa začal písať v lete 1909 v Untertürkheime a Mannheime. Predchodcovia spoločnosti Daimler AG pred 110 rokmi vtedy nezávisle od seba na cisárskom patentovom úrade nahlásili svoje obchodné značky: 24. júna 1909 vyžiadala spoločnosť Daimler-Motoren-Gesellschaft (hodnotný názov zakladateľa spoločnosti si nechala patentovať už v roku 1899 ako ochrannú známku) ochranu úžitkového vzoru pre svoju trojcípu hviezdu Mercedes. Do registra ochranných známok bola zapísaná 9. februára 1911. Variant obchodnej značky s nápisom Mercedes a štyrmi menšími hviezdami bol patentovaný v roku 1916.
Paul a Adolf Daimler, synovia automobilového priekopníka Gottlieba Daimlera, ktorý umrel v roku 1900, prišli s nápadom na symbol. Upravili preto hviezdu, ktorou otec v čase pôsobenia ako technický riaditeľ továrne na výrobu plynových motorov Deutz, označil obytný dom rodiny na pohľadnici. Nová obchodná značka so svojimi tromi lúčmi symbolizovala víziu Gottlieba Daimlera presadiť motory Daimler aj v pozemných vozidlách, v lodiach a v leteckej doprave.
Dňa 6.augusta 1909 si spoločnosť Benz & Cie. nechala patentovať nápis Benz obklopený vavrínovým vencom. Tento symbol bol do registra patentovaných značiek zapísaný 10. októbra 1910. Hneď nato sa logá ako obchodné značky používali na produkty a v komunikácii oboch výrobcov vozidiel – od reklamy až po listový papier.
Na ceste k obchodnej značke, chránenej od roku 1909, vyskúšali obe spoločnosti rôzne varianty. Keď sa napríklad po celkom úspešnom týždni pretekov v Nice v roku 1901 pre automobily spoločnosti Daimler presadil nový obchodný názov Mercedes, prakticky sa názov Mercedes objavil aj na chladičoch osobných vozidiel spoločnosti DMG. A spoločnosť Benz & Cie. sa sčasti propagovala nápisom Original Benz v čiernom ozubenom venci – tento dojem vyjadruje technickú kompetenciu spoločnosti.
Keď ozubený veniec Benz neskôr nahradil vavrínový veniec, znamenalo to dôležité víťazstvo v motoristickom športe. Mannheimská značka okrem iného vyhrala preteky Herkomer-Konkurrenz v roku 1907 a prvú súťaž Prinz-Heinrich-Fahrt, ako aj preteky Petrohrad – Moskva v roku 1908.
Benz okrem toho obsadil druhé a tretie miesto na Veľkej cene Francúzska v roku 1908 a v roku 1909 vytvoril dva svetové rekordy v Brooklands. Tieto úspechy patria do jedinečnej histórie uvádzanej pod názvom „125 rokov motoristického športu Mercedes-Benz“. Toto jubileum stuttgartská značka oslávi v roku 2019.
Dnešná ochranná známka – trojcípa hviezda vo vavrínovom venci – vznikla v roku 1925, pri príležitosti spojenia oboch spoločností na spoločnosť Daimler-Benz AG v lete 1926. Zároveň sa tak zrodila automobilová značka Mercedes-Benz. Dnes je celosvetovo známa najmä abstrahovaná podoba obchodnej značky ako trojcípa, plasticky stvárnená hviezda v kruhu.späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.