Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
HISTÓRIA
Pravnučka Carla Benza (75) jazdí na prvom automobile (12.10.2018)

Nosí významné meno: Jutta Benz. Pravnučka Berthy a Carla Benz dovŕšila 1. októbra 2018 úctyhodný vek 75 rokov. Ako veľvyslankyňa značky Mercedes-Benz pravidelne vystupuje na podujatiach automobilových veteránov. Jutta Benz pritom často jazdí na patentovanom motorovom vozidle Benz – rovnako suverénne ako kedysi jej prastará mama Bertha. Ako je všeobecne známe, manželka vynálezcu automobilu Carla Benza začala v roku 1888 písať históriu motorizmu prvou diaľkovou jazdou na prvom skonštruovanom automobile z Mannheimu do Pforzheimu.
„Srdečne blahoželáme Jutte Benz k 75. narodeninám. Vždy sa všetci veľmi tešíme, že ju aj s jej sviežim a trefným štýlom máme v tíme ako veľvyslankyňu značky na podujatiach,“ tvrdí Christian Boucke, vedúci Mercedes-Benz Classic. „A keď jazdí na patentovanom motorovom vozidle Benz ako kedysi jej prastará matka, je to pre mňa úplne autentický obraz.“
Carl Benz, prastarý otec Jutty Benz, ohlásil 29. januára 1886 patent na svoje „motorové vozidlo s prevádzkou na plynový motor“. Revolučný a úplne jedinečný návrh bol prvým automobilom na svete a začal písať históriu ako patentované motorové vozidlo Benz. Carlova manželka tento vývoj výrazne ovplyvňovala a svojho manžela v každom ohľade podporovala. Dávala mu vždy nové, vlastné intenzívne impulzy na ceste vývoja automobilu – od jeho vynájdenia, cez uvedenie na trh, až po ďalší vývoj.
Diaľkovú výpravu absolvovala Bertha Benz s patentovaným motorovým vozidlom Benz z Mannheimu do Pforzheimu pred 130 rokmi, v auguste 1888, spolu so svojimi dvoma synmi. Táto výprava bola záťažovou skúškou a zároveň dôkazom fungovania tohto veľkolepého vynálezu.
Hoci automobil v rodine vždy zohrával dôležitú úlohu, pre Juttu Benz, ktorá sa narodila 1. októbra 1943 v Mannheime a svojich prastarých rodičov nikdy nepoznala, nie je bezpodmienečne stredobodom záujmu. Jutta Benz vyštudovala francúzsky jazyk a históriu, potom sa stala učiteľkou. Veľká zvedavosť na svet ju vždy znovu hnala na ďaleké cesty, napríklad po Ázii a Južnej Amerike.
Dnes je Jutta Benz poslednou nositeľkou priezviska, ktoré v priamej línii pochádza od Carla a Berthy Benz. Povedomie o tradícii rodiny a jej významnej úlohe v dejinách mobility jej odovzdal otec. Oživuje túto tradíciu: Jutta Benz na požiadanie vždy rada rozpráva príbeh vynájdenia automobilu, od problémov na začiatku a aj o zásluhách svojej prastarej matky.
Niet divu, že prechováva veľký obdiv k svojim prarodičom a predovšetkým k svojej prastarej matke – na svoju dobu pozoruhodnej žene. Verejne prežívaná kreativita a rovnoprávnosť, ako ju poznáme dnes, boli za čias Berthy Benz úplne iné. Rovnako, ako jej manžel Carl, sú obaja symbolom jedinečnej histórie, ktorá sa začína vynájdením automobilu a napokon viedla k úspechu značky Mercedes-Benz.
Na fotografii pri prvom automobile je ambasádorka značky Mercedes-Benz Jutta Benz počas prednášky k študentom na Carl Benz Academy na Guanghua School of Management Pekingskej Univerzity. Foto pochádza z roku 2013.

späť


Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.